praca zdalna koronawirus
w

Jak wrócić do normalnej pracy biurowej po Covid-19?

Czy Po kwarantannie wszystko wróci do normy?

Od początku roku po całym świecie rozlała się panika związana z koronawirusem. Na początku pandemii Europa patrzyla na sytuacje w Chinach raczej z przymrużeniem oka. Mało kto wierzył, że ten wirus dotrze do Europy, a jeżeli już dotrze to będą to pojedyncze zachorowania. Sytuacja dramatycznie  zmieniła się na początku marca, kiedy to prasa zaczęła relacjonować sytuacje najpierw we Włoszech, a następnie w Hiszpanii. Każdego dnia zewsząd było słychać o setkach, a czasem nawet o tysiącach nowych zachorowań i zgonów spowodowanych zarażeniem się wirusem COVID-19. Fala zarażeń i zgonów rosła w zastraszającym tempie. 

restrykcje koronawirus

Restrykcje koronawirus

Rządy w całej Europie stopniowo wprowadzały różne restrykcje związane z koronawirusem. Najpierw poszczególne kraje zaczęły wprowadzać przymusową kwarantanne dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Z czasem zamknięto granice całkowicie. W ślad za tymi restrykcjami poszła również większość firm i wprowadziła dla swoich pracowników pracę zdalną.

Praca zdalna ma wady i zalety

Pracownicy na całym świecie musieli przywyknąć do zupełnie nowej rzeczywistości. Pracodawcy natomiast dostrzegli różne zalety i wady wynikające zarówno z pracy zdalnej jak i tej w biurze. Z punktu widzenia pracodawcy w większości przypadków zmniejszyły się koszty pracy. Pracodawca nie musiał przez wiele miesięcy zapewnić swoim pracownikom pomieszczeń biurowych. Nie było konieczności zatrudniania firm sprzątających czy też zapewniania swoim pracownikom wody pitnej. Co zresztą jest obowiązkiem każdego pracodawcy.

praca zdalna

Wszystko wraca do normy po koronawirusie

Obecnie mimo nadal dużej fali zachorowań na koronawirus większość restrykcji związanych z koronawirusem zostało poluzowanych. Dzieje się tak zapewne ze względu na nienajlepszą sytuacje gospodarczą na świecie. 

Koronawirus praca zdalna do kiedy?

Jak możemy przeczytać w artykule znalezionym na stronie Jobsora „bardzo ważne jest, aby firmy przygotowały odpowiednie plany przywrócenia życia w biurze. Te plany powrotu do pracy muszą zapewniać zachęty i bezpieczeństwo pracownikom, a także rentowność przedsiębiorstw. Niezastosowanie się do tego może okazać się niebezpieczne dla zdrowia pracowników i samego przedsiębiorstwa.” Trudno się z tym nie zgodzić bowiem zarówno bezpieczeństwo jak i rentowność firmy idą ze sobą w parze. Bez zdrowych pracowników firma sobie nie poradzi, a firma gdy zbankrutuje będzie musiała zwolnić wszystkich pracowników.
koronawirus praca zdalna do kiedy

Sposoby powrotu do biura po kwarantannie

Jakie są więc sposoby na powrót do normalnej pracy biurowej? Niektórzy pracodawcy postawili na dodatkowe zabezpieczenie swoich pracowników poprzez rotacyjny system pracy. W ten sposób dwie lub więcej grup pracowników by pracowało, nie mając ze sobą kontaktu. Ma to zwiększyć pewność, że w razie wystąpienia choroby koronawirusa wśród pracowników tylko część z nich zostanie odesłana na przymusową kwarantanne. A reszta będzie w tym czasie normalnie kontynuować pracę. Inni pracodawcy dodatkowo zabezpieczyli swoich pracowników w różne środki ochrony. Możemy w takim asortymencie spotkać zarówno tradycyjne środki typu rękawiczki, maseczki, przyłbice czy też środki dezynfekcji. Są też zupełnie innowacyjni pracodawcy, którzy postawili na nowy gadżet jakim jest chwytak do drzwi (określany również jako bezpieczny klucz lub otwieracz bezdotykowy – dopisek redakcji). To bardzo proste, ale jakże innowacyjne i pomocne urządzenie dzięki któremu użytkownik unika kontaktu z potencjalnie zarażonymi powierzchniami.

Patent na koronawirusa

Praca zdalna koronawirus

"Zmiana konfiguracji biura:

O kolejnych sposobach zapewniających większy komfort przy powrocie do pracy możemy przeczytać w zacytowanym powyżej artykule. Jego autorzy wypunktowali następujące opcje:

  • „Zmiana konfiguracji biura. Po wznowieniu pracy firmy nadal muszą przestrzegać zasad dystansu społecznego i higieny, które powstały podczas pandemii. Środowisko pracy musi zostać ponownie skonfigurowane i dostosowane do nowej rzeczywistości. Organizacja powierzchni biurowych będzie wymagać restrukturyzacji.”

"Zapewnij właściwe zarządzanie liczbą pracowników:

Autor artykułu zauważa, że pracodawcy powinni rozważyć montaż „przezroczystych przepierzeń do oddzielenia biurek” czy też „oddzielenie wejść od wyjść w miejscach pracy w celu utrzymania istniejących przepisów dotyczących dystansu społecznego”. Takie zabiegi powinny „znacznie przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i klientów„.

Kolejnym pomysłem na powrót do pracy po koronawirusie jest związane ze wspomnianą powyżej rotacją pracowników:

  • „Zapewnij właściwe zarządzanie liczbą pracowników: przy obowiązujących przepisach dotyczących „odległości 2 m” normalne czynności biurowe nie będą takie, jak przed Covid-19. Większość miejsc pracy nie pomieści wszystkich swoich pracowników jednocześnie. Rozsądnie jest stworzyć skuteczne rozwiązanie dotyczące rotacji dni pracy pracowników”.

Ciąg dalszy artykułu

Dalej autor artykułu pisze, ze pracodawca powinien się upewnić czy „rotacja jest wykonywana w taki sposób, że każde ramię firmy jest nadal efektywnie uruchomione, a dystans pracowników jest nadal kontrolowany”.

Warto w tym momencie zauważyć że „rotacja ograniczy ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów w miejscu pracy„. Takie restrykcje w biurach wiążą się ze sporą liczbą zmian. Niestety te zmiany nie będą korzystne dla wszystkich. Część pracowników niestety straci swoją obecną pracę i będzie zmuszona znaleźć pracę gdzie indziej.

Praca zdalna

Kolejnym pomysłem na dostosowanie rynku pracy do obecnych warunków związanych z pandemią koronawirusa jest to, co napisaliśmy na wstępie. Praca zdalna w obecnej sytuacji i biorąc pod uwagę wcześniejszy punkt związany z ograniczonym miejscem i jednoczesną koniecznością zachowania dystansu społecznego jest praca zdalna.

  • „Kontynuuj pracę zdalną. Po zakończeniu ograniczeń zaleca się uważne rozważenie każdego stanowiska i zdecydowanie, czy niektóre działania mogą być wykonywane zdalnie, przynajmniej przez kilka miesięcy. Niektóre firmy wolą utrzymać pracę zdalną ze względów ekonomicznych, podczas gdy inne mogą być zmuszone pracować zdalnie. Szczególnie jeśli znajdują się w obszarach wysokiego zagrożenia lub jeśli pracownik nagle zaraża się wirusem.”

Oczywiście nie każdą pracę można wykonać zdalnie. Np. fryzjer czy kurier są zmuszeni do bezpośredniego kontaktu z klientem, co też stawia ich w grupie ryzyka. Są jednak takie grupy zawodowe jak np. pracownicy biurowi, programiści czy też tłumacze. Te grupy swoją pracę bez większych komplikacji mogą wykonywać zdalnie. Należy przy tym pamiętać, że przechodzenie „między pracą centralną a pracą zdalną może mieć poważne konsekwencje dla firmy. Dlatego wskazane jest pozostawienie obu opcji otwartych na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń”. Bardzo istotne w tym wszystkim jest, aby w firmie, w której pracownicy pracują zarówno stacjonarnie jak i zdalnie wdrożyć „dobry system komunikacji„.

Motywacja

Bardzo ważnym, a często zaniedbywanym elementem będzie też motywacja pracowników do powrotu do normalnego systemu pracy. Niektórzy zwyczajnie boją się wyjść do ludzi i strach będzie ich demotywował do wykonywania pracy na starych zasadach. Inni z kolei dostrzegli walory pracy zdalnej i np. oszczędność czasu, ponieważ rano i popołudniem nie stoją w korkach.

  • „Przywróć motywację w miejscu pracy. Wiele rzeczy uległo zmianie, gdy świat został dotknięty wirusem. Z uwagi na fakt, że wielu pracowników przebywało poza miejscem pracy od dłuższego czasu, wznowienie pracy biurowej może być nieco niepokojące. Również pracownicy mogą już nigdy nie zobaczyć niektórych swoich kolegów.”

Najważniejszą rolą liderów zespołów jest, to, żeby wprowadzali taką atmosferę do pracy, aby pracownicy zrozumieli zasadność wprowadzanych zmian.

Cały artykuł możecie przeczytać tutaj.

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

plaża w ogrodzie własna plaża wakacyjny odpoczynek

Plaża w ogrodzie? Nic prostszego!

rejestracja dziecka rejestracja dziecka w urzędzie stanu cywilnego

Rejestracja dziecka urodzonego za granicą – co i jak?