w

Halloween – 20 faktów które was zaskoczą

Fakty o Halloween o których mało kto słyszał

Halloween

Halloween to święto, którego nie trzeba przedstawiać nikomu. Niestety, przez obecną sytuację na świecie świętowanie w tym roku może być utrudnione. W Stanach Zjednoczonych, gdzie tradycja chodzenia od domu do domu w poszukiwaniu słodkości jest dużą częścią kultury, istnieją nawet specjalne zalecenia o tym, jak świętować bezpiecznie. Mówią one między innymi o ograniczeniu bezpośredniego kontaktu z osobą wręczającą smakołyki, zasłanianiu twarzy oraz unikaniu dużych imprez. Ale Halloween to przecież nie tylko to! Prezentujemy więc 20 faktów o Halloween, o których nie mieliście pojęcia!

1. Skąd pochodzi tradycja Halloween?

To wcale nie Stany Zjednoczone są uznawane za miejsce, gdzie narodził się zwyczaj obchodzenia Halloween. Uważa się, że święto pochodzi z Irlandii.

2. Latarnie z dyni

Słynne latarnie zrobione z dyni niegdyś były robione z rzepy.

3. Wbijanie nożna w ciało

Dźwięk wbijania noża w ciało, który często słyszymy podczas oglądania horrorów, osiąga się poprzez wbicie noża w arbuza.

4. Dynia to owoc czy warzywo?

Może to zaskoczyć niejednego amatora botaniki czy też kulinariów, ale dynie zaliczamy do owoców, nie do warzyw.

5. Ile lat ma Halloween?

Twierdzi się, że Halloween świętowało się już 4000 lat przed naszą erą. Oznacza to, że Halloween ma już ponad 6000 lat.

6. Co symbolizują tradycyjne dla Halloween kolory?

Pomarańczowy oraz czarny uznawane są za główne kolory tego święta. Kolor pomarańczowy oznacza siłę i wytrzymałość. Pomarańczowy, razem ze złotym i brązowym, symbolizuje plony i jesień. Czarny natomiast to kolor ciemności oraz śmierci. Ma przypominać o tym, że istotą Halloween było niegdyś oddzielenie od siebie życia i śmierci.

7. Co symbolizują sowy?

Sowy to popularny motyw święta. Niewiele osób wie jednak, że w średniowieczu sowy uważane były za wiedźmy, a huczenie sowy oznaczało czyjąś rychłą śmierć.

8. Halloween komercyjnie

Halloween to drugie święto, tuż po Świętach Bożego Narodzenia, które jest najbardziej dochodowe i komercyjne.

9. Jak zobaczyć wiedźme w Halloween?

Jeśli chcemy zobaczyć wiedźmę w Halloween, mówi się, że należy założyć ubrania tył na przód oraz chodzić do tyłu. Po spełnieniu tych warunków, wiedźma powinna zjawić się o północy.

10. Tradycja przebierania się w Halloween

Zwyczaj przebierania się za złe duchy oraz inne nadnaturalne istoty zawdzięczamy starożytnym celtom. Celtowie wierzyli bowiem, że jeśli przebiorą się za istoty z innego świata, prawdziwe zmory nie zwrócą na nich uwagi i będą bezpieczni.

11. Dziecko urodzone w Halloween

Uważa się, że dziecko urodzone w Halloween ma zdolność porozumiewania się z duchami.

12. Fobia przed Halloween?

To trochę śmieszne, trochę straszne, ale faktycznie istnieje strach przed świetem, w którym strach jest nieodłączną częścią zabawy. Samhainofobia to chorobliwy lęk przed Halloween.

13. Cukierek albo psikus?

Zwyczaj cukierka albo psikusa wywodzi się ze starożytnego celtyckiego zwyczaju pozostawiania duchom jedzenia w celu udobruchania ich.

14. Korzenie i tradycja Halloween

Halloween ma swoje korzenie w starożytnym, rzymskim święcie na cześć bogini żniw, Pomony. Wiele zabaw oraz zwyczajów obchodzonych w Halloween wzięło się właśnie z tego święta. Jest to między innymi łowienie jabłek z miski wypełnionej wodą bez użycia rąk. Duże znaczenie dla tamtego święta miały również orzechy. Odzwierciedla to nawet wcześniej używana nazwa dla Halloween, która brzmiała „Dzień Dziadka do Orzechów”.

15. Przepowiednia przyszłego męża

Szkocji dziewczęta wierzyły, że zobaczą wizerunek swoich przyszłych mężów na mokrych, rozwieszonych przed ogniskiem materiałach. Wierzono też, że można zobaczyć twarz swojego chłopaka jeśli zejdzie się po schodach o północy w Halloween.

16. Ile kalorii dzieci średnio zbierają w Haloween?

Standardowej wielkości paczka słodyczy którą dziecko zbierze w czasie nocy Halloween zawiera aż 11 tysięcy kalorii.

17. Strach na wróble

Popularny motyw stracha na wróble ma swoje korzenie w starożytnym rozumieniu święta jako święto zbiorów.

18. Pierwsza historyczna wzmianka o Halloween

Pierwsza wzmianka na papierze o tradycji cukierka albo psikusa pojawiła się w 1927 roku w Kanadzie.

19. Niebezpieczenstwo na drogach

Prawdopodobieństwo śmiertelnego wypadku na drodze z udziałem dziecka wzrasta aż dwukrotnie w Halloween.

20. Dyniowe latarnie o imieniu Jack

Zgodnie z irlandzką legendą, dyniowe latarnie nazywamy Jack po pewnym skąpym mężczyźnie, który kilkukrotnie oszukał samego diabła. Został on ukarany i nie miał wstępu ani do nieba, ani do piekła. Został skazany na tułaczkę po ziemi i za pomocą światła ze swojej latarni próbował sprowadzać ludzi na złą drogę.

Jak widać, Halloween to święto starsze i ciekawsze niż mogłoby się wydawać. Obecnie święto to jest obchodzone w mniejszym lub większym stopniu na całym świecie. Należy jednak pamiętać o jego korzeniach i w tym roku również o własnym bezpieczeństwie. Oprócz tego należy zrobić tylko jedno – po prostu w ten dzień świetnie się bawić!

Przeczytaj również:

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Gdy małe dziecko samotnie stoi na ulicy. Zobaczcie reakcje ludzi

Małe dziecko się zgubiło na ulicy. Zobacz reakcje ludzi

Z czego śmieją się finowie

Z czego śmieją się Finowie?