Halloween to święto, którego nie trzeba przedstawiać nikomu. Prezentujemy Wam 20 ciekawostek o Halloween, o których nie mieliście pojęcia!
w

SuperSuper WowWow Lubię!Lubię! PrzykroPrzykro

Halloween – 20 faktów które was zaskoczą

Fakty o Halloween o których mało kto słyszał! Lubisz Halloween i chcesz obchodzić je w Polsce? Chcesz dowiedzieć się więcej o tym święcie? Jesteś ciekawy skąd wzięły się tradycje i zwyczaje obchodzenia Halloween?

Halloween to święto, którego z pewnością nie trzeba przedstawiać nikomu. W Stanach Zjednoczonych tradycja chodzenia od domu do domu w poszukiwaniu słodkości jest dużą częścią kultury. Niezależnie od tego czy planujecie spędzać Halloween, idąc na przebieraną imprezę, czy wolicie zostać w domu i oglądać straszne filmy, mamy dla was dawkę ciekawych faktów o tym dniu. Prezentujemy więc 20 ciekawostek o Halloween, o których nie mieliście pojęcia!

Ciekawostki o Halloween – czego nie wiecie o o tym święcie?

1. Skąd pochodzi tradycja Halloween?

Po pierwsze, wbrew pozorom to wcale nie Stany Zjednoczone są uznawane za miejsce, gdzie narodził się zwyczaj obchodzenia Halloween. Uważa się, że święto to pochodzi z Irlandii.

halloween co to

2. Latarnie z dyni

Druga ciekawostka – słynne latarnie zrobione z dyni niegdyś były robione z rzepy.

3. Wbijanie nożna w ciało

Dźwięk wbijania noża w ciało, który często słyszymy podczas oglądania horrorów, osiąga się poprzez wbicie noża w arbuza.

4. Dynia to owoc czy warzywo?

Po czwarte, może to zaskoczyć niejednego amatora botaniki czy też kulinariów, ale dynie zaliczamy do owoców, nie do warzyw.

5. Ile to już lat?

Twierdzi się, że Halloween świętowało się już 4000 lat przed naszą erą. Tak więc oznacza to, że to święto ma już ponad 6000 lat.

7. Co symbolizują sowy?

Sowy to popularny motyw święta. Co ciekawe, a co niewiele osób jednak wie, w średniowieczu sowy uważane były za wiedźmy, a z kolei huczenie sowy oznaczało czyjąś rychłą śmierć.

8.Komercyjnie

Halloween to drugie święto, tuż po Świętach Bożego Narodzenia, które jest najbardziej dochodowe i komercyjne.

9. Jak zobaczyć wiedźmę w Halloween?

Jeśli chcemy zobaczyć wiedźmę, mówi się, że należy założyć ubrania tył na przód oraz chodzić do tyłu. Po spełnieniu tych warunków wiedźma powinna zjawić się o północy.

10. Tradycja przebierania się

Zwyczaj przebierania się za złe duchy oraz inne nadnaturalne istoty zawdzięczamy starożytnym celtom. Celtowie wierzyli bowiem, że jeśli przebiorą się za istoty z innego świata, prawdziwe zmory nie zwrócą na nich uwagi i będą bezpieczni.

11. Dziecko urodzone w Halloween

Uważa się, że dziecko urodzone 31 października ma zdolność porozumiewania się z duchami.

12. Fobia?

To trochę śmieszne, trochę straszne, ale faktycznie istnieje strach przed świętem, w którym strach jest nieodłączną częścią zabawy. Samhainofobia to chorobliwy lęk przed Halloween.

co to jest halloween, halloween co to
Ciekawostki o Halloween

13. Cukierek albo psikus?

Zwyczaj cukierka albo psikusa wywodzi się ze starożytnego celtyckiego zwyczaju pozostawiania duchom jedzenia w celu udobruchania ich.

14. Korzenie i tradycja

Kolejnym faktem jest to, że Halloween ma swoje korzenie w starożytnym, rzymskim święcie na cześć bogini żniw, Pomony. Wiele zabaw oraz zwyczajów obchodzonych tego dnia wzięło się właśnie z tego święta. Jest to między innymi łowienie jabłek z miski wypełnionej wodą bez użycia rąk. Duże znaczenie dla tamtego święta miały również orzechy. Odzwierciedla to nawet wcześniej używana nazwa dla tego święta, która brzmiała „Dzień Dziadka do Orzechów”.

Ciekawostki o Halloween, których nie znacie

15. Przepowiednia przyszłego męża

W Szkocji dziewczęta wierzyły, że zobaczą wizerunek swoich przyszłych mężów na mokrych, rozwieszonych przed ogniskiem materiałach. Wierzono też, że można zobaczyć twarz swojego chłopaka jeśli zejdzie się po schodach o północy w Halloween.

16. Ile kalorii dzieci średnio zbierają w tę noc?

Jeśliby policzyć, to standardowej wielkości paczka słodyczy, którą dziecko zbierze w czasie nocy Halloween, zawiera aż 11 tysięcy kalorii.

17. Strach na wróble

Popularny motyw stracha na wróble ma swoje korzenie w starożytnym rozumieniu święta jako święta zbiorów.

18. Pierwsza historyczna wzmianka

Pierwsza wzmianka na papierze o tradycji cukierka albo psikusa pojawiła się w 1927 roku w Kanadzie.

19. Niebezpieczenstwo na drogach

Warto wiedzieć, że prawdopodobieństwo śmiertelnego wypadku na drodze z udziałem dziecka wzrasta aż dwukrotnie 31 października, dlatego w ten dzień uważajmy bardziej.

ciekawostki o halloween, co to jest halloween
Ciekawostki o Halloween

20. Dyniowe latarnie o imieniu Jack

Zgodnie z irlandzką legendą, dyniowe latarnie nazywamy Jack po pewnym skąpym mężczyźnie, który kilkukrotnie oszukał samego diabła. Został on ukarany i nie miał wstępu ani do nieba, ani do piekła. Został skazany na tułaczkę po ziemi i za pomocą światła ze swojej latarni próbował sprowadzać ludzi na złą drogę.

Halloween - co to za święto?

Jak widać, Halloween to święto starsze i ciekawsze niż mogłoby się wydawać. Obecnie święto to jest obchodzone w mniejszym lub większym stopniu na całym świecie. Należy jednak pamiętać o jego korzeniach i o własnym bezpieczeństwie. Oprócz tego należy zrobić tylko jedno – po prostu w ten dzień świetnie się bawić!

Rozkminiła: Klaudia Kazanowska
Redakcja: Joanna Baczul
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Co świat myśli o Polakach? Jakie cechy kojarzą się z Polakami? Przeczytaj jakie są najczęstsze stereotypy o Polakach i dowiedz się jacy naprawdę są Polacy?

Stereotypy o Polakach

Zastanawiasz sie jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień? Poznaj szybkie sposoby na przeziębienie i domowe mikstury na przeziębienie.

Szybkie domowe sposoby na przeziębienie