Piaggio Ciao, czyli historia kultowego motoroweru
Wiele osób w wieku nastoletnim marzy o pierwszych skuterach czy motorach. Nie mogą doczekać się osiągnięcia wieku, który pozwoli przemierzać im drogę szybciej niż na rowerze i dodatkowo wzbudzi zainteresowanie rówieśników. Model, który szczególnie kojarzy się społeczności niemieckiej to właśnie motorower Piaggio Ciao. Określany często barwnie jako “Dolce Vita na dwóch kołach”, produkowany był przez włoski koncern przez prawie 40 lat! Oto historia motoroweru.

Historia Piaggio - historia swoistej legendy
Założona w 1884 r. przez Rinaldo Piaggio firma stała się jednym z głównych dostawców armii włoskiej w okresie II wojny światowej. Początkowo zajmowała się obróbką drewna dla statków i wodolotów. Jednakże szybko stała się największym producentem części lotniczych. Niestety fabryki zostały zbombardowane podczas II wojny światowej.
W 1994 roku, gdy Włochy stopniowo zwiększyły swe siły po II wojnie, syn Rinaldo o imieniu Enrico, który obecnie prowadzi firmę, zdał sobie sprawę, że kraj pilnie potrzebuje małych, tanich pojazdów i przekształcił firmę. Bo co jest bardziej odpowiednie niż dwukołowy pojazd do szybkiego przemieszczania się?
Dwa lata później dawne przedsiębiorstwo zbrojeniowe wprowadziło na rynek swoją „Vespę”, czyli „osę”. Szybko stała się ulubionym „owadem” Włochów, a także ich europejskich sąsiadów.
Marzenie o wolności

W 1967 roku Piaggio przedstawił legendarny model Piaggio Ciao.
Od razu stał się on najlepszym przyjacielem nastolatków, który pozwolił uniezależnić się od rodziców i dawał szanse na samotne pokonywanie ulic.
Motorower stał się symbolem niezależności, a Piaggio Ciao symbolem stylu wśród wszystkich motorowerów. Był on dostępny w wielu wersjach z nowoczesną techniką napędową i ponadczasowo pięknym wzornictwem. Co więcej, bazowy model był i jest przerabiany na wszelakie sposoby poprzez modyfikację silnika czy wyglądu. Stał się on ikoną tuningu dwukołowców.
Piaggio Ciao żyje dalej!
Na koniec, pomimo faktu, że w 2006 roku zaprzestano produkcji modelu, ogromna liczba osób nadal utrzymuje egzemplarze „Ciao” we wzorowej kondycji z licznymi przeróbkami, jak i w oryginalnej, fabrycznej wersji.
Dzięki fanom modelu będziemy mogli jeszcze wiele lat podziwiać egzemplarze, które po modyfikacjach rozwijały prędkości rzędu 140 km/h! Taka prędkość na motorowerze! A czy Wy mieliście kiedyś styczność z tą legendą włoskiego koncernu? 😉
Źródła:
https://www.mofakult.ch/life/piaggio-ciao; /http://vespa-polska.pl/historia
Rozkminił: Tomasz Muszyński
Redakcja: Gabriela Sagała
Grafika: Hubert Kalinowski
Posiadam 3 egzemplarze jeden sprawny drugi już prawie a trzeci jak narazie jest wzorem i częściowo dawcą.