Motorower Piaggio Ciao jest jednym z najbardziej znanych i kochanych w Europie. Pamiętasz go? A może chcesz poznać? Oto historia motoroweru Piaggio Ciao!
w

Historia motoroweru Piaggio Ciao

Piaggio Ciao to kultowy motorower, który zrobił furorę nie tylko we Włoszech, ale i w wielu krajach Europy. Poznaj jego historię i dowiedz się, za czym kryje się jego sukces!

Piaggio Ciao, czyli historia kultowego motoroweru

Wiele osób w wieku nastoletnim marzy o pierwszych skuterach czy motorach. Nie mogą doczekać się osiągnięcia wieku, który pozwoli przemierzać im drogę szybciej niż na rowerze i dodatkowo wzbudzi zainteresowanie rówieśników. Model, który szczególnie kojarzy się społeczności niemieckiej to właśnie motorower Piaggio Ciao. Określany często barwnie jako “Dolce Vita na dwóch kołach”, produkowany był przez włoski koncern przez prawie 40 lat! Oto historia motoroweru.

motorower piaggio ciao historia motoroweru piaggio ciao
Motorower Piaggio Ciao

Historia Piaggio - historia swoistej legendy

Założona w 1884 r. przez Rinaldo Piaggio firma stała się jednym z głównych dostawców armii włoskiej w okresie II wojny światowej. Początkowo zajmowała się obróbką drewna dla statków i wodolotów. Jednakże szybko stała się największym producentem części lotniczych. Niestety fabryki zostały zbombardowane podczas II wojny światowej.

W 1994 roku, gdy Włochy stopniowo zwiększyły swe siły po II wojnie, syn Rinaldo o imieniu Enrico, który obecnie prowadzi firmę, zdał sobie sprawę, że kraj pilnie potrzebuje małych, tanich pojazdów i przekształcił firmę. Bo co jest bardziej odpowiednie niż dwukołowy pojazd do szybkiego przemieszczania się?

Dwa lata później dawne przedsiębiorstwo zbrojeniowe wprowadziło na rynek swoją „Vespę”, czyli „osę”. Szybko stała się ulubionym „owadem” Włochów, a także ich europejskich sąsiadów. 

Marzenie o wolności

motorower piaggio ciao historia motoroweru piaggio ciao
Historia motoroweru

W 1967 roku Piaggio przedstawił legendarny model Piaggio Ciao.
Od razu stał się on najlepszym przyjacielem nastolatków, który pozwolił uniezależnić się od rodziców i dawał szanse na samotne pokonywanie ulic.

Motorower stał się symbolem niezależności, a Piaggio Ciao symbolem stylu wśród wszystkich motorowerów. Był on dostępny w wielu wersjach z nowoczesną techniką napędową i ponadczasowo pięknym wzornictwem. Co więcej, bazowy model był i jest przerabiany na wszelakie sposoby poprzez modyfikację silnika czy wyglądu. Stał się on ikoną tuningu dwukołowców.

Piaggio Ciao żyje dalej!

Na koniec, pomimo faktu, że w 2006 roku zaprzestano produkcji modelu, ogromna liczba osób nadal utrzymuje egzemplarze „Ciao” we wzorowej kondycji z licznymi przeróbkami, jak i w oryginalnej, fabrycznej wersji.

Dzięki fanom modelu będziemy mogli jeszcze wiele lat podziwiać egzemplarze, które po modyfikacjach rozwijały prędkości rzędu 140 km/h! Taka prędkość na motorowerze! A czy Wy mieliście kiedyś styczność z tą legendą włoskiego koncernu? 😉

Źródła:

https://www.mofakult.ch/life/piaggio-ciao; /http://vespa-polska.pl/historia

Rozkminił: Tomasz Muszyński

Redakcja: Gabriela Sagała

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Chcesz uczyć języków obcych? Dobrym rozwiązaniem może być własna szkoła językowa. Nie wiesz, od czego zacząć? Dowiedz się, jak założyć szkołę językową!

Jak założyć szkołę językową?

Jakie są najlepsze komedie na Netflix? Jeśli macie ochotę na coś lekkiego i zastanawiacie się, co obejrzeć, koniecznie wybierzcie te fajne komedie Netflix!

Najlepsze komedie na Netflix