w ,

11 sposobów na drugie życie ubrań

Jak dać ubraniom “drugie życie”? Przedstawiamy 11 sposobów, które mogą Ciebie zaszkoczyć.

drugie życie ubrań recykling ubrań

Kiedy nadchodzi czas na czyszczenie szafy pewnie często zastanawiasz się jak pozbyć się starych ubrań, które nie są w idealnym stanie i na dodatek jak zrobić z nimi coś pożytecznego.

Istnieje wiele różnych sposobów na wykorzystanie ubrań, w których już nie chodzimy. Od recyklingu po torby na ramię – przedstawiamy aż 11 sposobów na pozbycie się starych i nieużywanych ubrań.

1. Przekazanie ubrań osobom, które znamy.

Jest to świetne ekologiczne rozwiązanie na każdą kieszeń! Jeśli masz kogoś w rodzinie, na przykład młodsze dzieci lub znajomych, którzy byliby zainteresowani, jest to doskonałe rozwiązanie. Możesz chociażby sprzedać nieużywane już śpioszki lub ubranka dziecięce. Jednak pamiętaj, aby zawsze informować o wszelkich wadach! Konieczne jest także upranie ubrań zanim oddasz je w nowe ręce.

2. Prace plastyczne.

Pokryj płótno materiałem ze starych ubrań lub stwórz dekorację na ścianę uszytą z kawałków różnych tkanin. Możesz też wyciąć ciekawy wzór ze starego T-shirtu i oprawić w ramkę. Bądź kreatywny – istnieje nieskończona ilość możliwości!

3. Szmatki.

Praktycznie każdy rodzaj ubrania możemy przerobić na szmatkę. W zasadzie zastąpienie ręczników papierowych pociętymi ubraniami, których już nie potrzebujemy jest krokiem w stronę bardziej ekologicznego gospodarstwa domowego. Szmatki mogą być używane do sprzątania kuchni czy łazienki, do wytarcia rozlanego napoju czy nawet umycia samochodu. Szmatek nigdy za wiele – a przy tym mniej prania!

4. Oddanie ubrań do schroniska dla zwierząt.

Przydają się tam stare ubrania, ręczniki czy wszystkie inne tekstylia. Pracownicy schronisk dla zwierząt używają ich do sprzątania, tworzenia miękkiego legowiska dla pupili oraz jako koce. Dzięki temu zwierzęta mogą poczuć się prawie jak w domu. Rozważ przyniesienie starych swetrów i koszulek, aby pomóc futrzastym przyjaciołom w potrzebie!

5. Kompostowanie bawełny.

Jeśli posiadasz w domu niepotrzebne ubranie w 100% uszyte z bawełny, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – bawełnę można kompostować! Podobnie jest w przypadku ubrań z jedwabiu, wełny, kaszmiru, płótna, juty czy bambusa. Podczas kompostowania umieszczasz te materiały w glebie, w której mogą rosnąć warzywa, owoce czy inne rośliny. Jest to prawdopodobnie najlepsza, bo bezpośrednia pomoc dla środowiska.

6. Stwórz skrzynię z ubraniami dla dzieci do przebierania się.

Dzieci mogą się nimi świetnie bawić. Ozdób zwykłe pudełko lub drewnianą skrzynkę, a następnie wypełnij ją starymi ubraniami, szalikami, kapeluszami i butami. Będziesz zdziwiony/a, jak kreatywne i pomysłowe mogą być dzieci. Niepotrzebne już ubrania umożliwią Twoim dzieciom zabawę w przebieranki.

7. Recykling tekstyliów.

Istnieją firmy, które zajmują się recyklingiem tekstyliów, co oznacza, że poddadzą recyklingowi ubrania, które im wyślesz. Następnie tekstylia te zostaną użyte ponownie.

8. Odnów je.

Jeśli Twoim ubraniom brakuje na przykład guzika albo są podarte, spróbuj je naprawić. Możesz to bez problemu zrobić samemu w domu bez względu na to czy chodzi o zszycie rozdarcia, przyszycie nowego guzika czy załatanie dziurki w Twoich ulubionych spodniach!

Jeśli masz w szafie coś bez czego nie możesz żyć, ale jest w złym stanie, nie kupuj nowej rzeczy – najpierw spróbuj ją naprawić! Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z tym sam/a, zawsze możesz zanieś to ubranie do krawcowej albo poprosić znajomego o pomoc.

9. Przerób T-shirt na torbę na zakupy.

Koszulki po przerobieniu mogą się świetnie sprawdzić jako torby na ramię. Jest to kolejny ekologiczny sposób na ponowne wykorzystanie i użycie starych T-shirtów. Zrezygnuj z korzystania z plastikowych reklamówek czy nawet papierowych torebek w sklepie, a zastąp je własnymi! Co więcej nie warto wydawać pieniędzy na kupne torebki wielokrotnego użytku ze sklepu, bo i one są najczęściej zrobione z plastiku!

10. Użyj skrawków materiału jako ozdoba do ubrań.

Może Twoje ulubione spodnie mają jakąś dziurę, a może chcesz po prostu dodać im nowego wyrazu. Użyj skrawków T-shirtu, koszuli flanelowej albo czegoś kolorowego, żeby stworzyć ciekawe i oryginalne łaty na Twoich spodniach.

11. Zamień je w materiałową chustkę do nosa.

Podobnie jak z używaniem materiałowych szmatek zamiast ręczników papierowych, tak korzystanie z materiałowych chustek zamiast chusteczek higienicznych do nosa jest świetnym krokiem w trosce o środowisko. Wytnij kwadratowe kawałki ze starego ubrania i zrób z nich praktyczne chustki do nosa albo eleganckie chusteczki, które będziesz nosił w kieszonce swojej marynarki.

Istnieje naprawdę nieskończenie wiele możliwości, aby dać Twoim ubraniom drugie życie. Jedyne czego potrzebujesz, to trochę pomysłowości!

Rozkminiła: Ewa Rabantek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj odpowiedź

5 pingów oraz trackbacków

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

  4. Pingback:

  5. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0
Jak dobrze zacząć dzień

Jak dobrze zacząć dzień?

Płaskoziemcy, którzy chcieli znaleźć kraniec świata

SZOK! Płaskoziemcy, uciekali przed koronawirusem na kraniec świata