Zastanawiasz się w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela? Dowiedz się jakie są najlepsze filmy Marvela i jak oglądać Marvela.
w

W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?

Chcesz obejrzeć filmy Marvela, ale nie wiesz od czego zacząć? Jaka jest prawidłowa kolejność? Jak zabrać się za filmy MCU, żeby się nie pogubić i móc fajnie złożyć te filmy w jedną spójną całość? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jakie są najlepsze filmy Marvela, a przede wszystkim podamy ci kolejność, w której możesz oglądać te filmy!

Czym tak właściwie jest Marvel?

Marvel wypuścił już tyle filmów, że łatwo się w tym pogubić. Zwłaszcza że filmy te łączą się ze sobą poprzez bohaterów i wydarzenia. I na tym polega ich magia! Podpowiemy ci, w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela.

Marvel Cinematic Universe (MCU) to amerykańska franczyza medialna, skupiona na serii filmów o superbohaterach, niezależnie wyprodukowanych przez Marvel Studios i opartych na postaciach pojawiających się w amerykańskich komiksach wydawanych przez Marvel Comics. Pierwszy film pojawił się w 2008 roku i już wtedy zyskał sympatię wielu widzów. Produkcje Marvela ciągle się rozwijają, a z każdym nowym filmem marka zyskuje coraz większą popularność i przyciąga rzeszę fanów do kin. To ciekawi bohaterowie i interesujące historie sprawiły, że markę kocha tyle ludzi na całym świecie. 

najlepsze filmy Marvela, jak oglądać Marvela
Filmy Marvel kolejność

Marvel przez długie lata buduje niesamowite historie i przedstawia wielu nowych bohaterów. Każda produkcja jest na swój sposób wyjątkowa i spójnie łączy się z innymi. W tym artykule znajdziecie listę 5 najlepszych produkcji Marvela, na których z pewnością nie będziecie się nudzić!

5. THOR: RAGNAROK | Najlepsze filmy Marvel

Na piątym miejscu znajduje się film, który nieco różni się od pozostałych produkcji. Wniósł do świata MCU trochę świeżości. Thor: Ragnarok to przede wszystkim komedia, ale nie brakuje w niej momentów wzruszających i poważnych.

Thor (Chris Hemsworth) uwięziony po drugiej stronie wszechświata bez swojego potężnego młota, stara się jak najszybciej dotrzeć do swojej ojczyzny Asgardu, aby powstrzymać Ragnarok- zniszczenie i koniec cywilizacji z rąk nowego, potężnego zagrożenia jakim jest Hela (Cate Blanchett). Najpierw jednak musi przetrwać walkę gladiatorów, w której zmierzy się z jego byłym sojusznikiem i towarzyszem- Hulkiem (Mark Ruffalo). Thor tworzy drużynę i razem łącząc siły udaje się z nią w podróż powrotną do Asgardu, by walczyć z Helą.  

Film, który można obejrzeć całą rodziną, lekki i dla każdego. Jest to zdecydowanie najlepsza część z całej serii opowiadającej o synu Odyna. Film jest arcydziełem godnym zobaczenia głównie ze względu na: grę aktorską, muzykę, scenariusz i oczywiście reżyserię. Koniecznie obejrzyjcie, jeśli chcecie się pośmiać. 

w jakiej kolejności oglądać filmy marvela
Filmy Marvel kolejność

4. SPIDERMAN: NO WAY HOME | Najlepsze filmy Marvel

Finałowa część trylogii prezentuje poczynania człowieka-pająka, a zarazem była jedną z najbardziej wyczekiwanych po kultowym „Avengers: Endgame”. To opowieść o drugiej szansie, pełna akcji, emocji i niespodzianek. Nie zabraknie w niej również ciekawych postaci. 

Po raz pierwszy w kinowej historii Spider-Mana tożsamość przyjaznego bohatera z sąsiedztwa zostaje ujawniona. Powoduje to konflikt między jego normalnym życiem, a życiem superbohatera. Ten fakt naraża na ryzyko tych, na których mu najbardziej zależy. Kiedy prosi Doktora Strange’a (Benedict Cumberbatch) o pomoc w odbudowie jego sekretu, zaklęcie rozdziera dziurę w ich świecie i uwalnia najpotężniejszych złoczyńców, którzy kiedykolwiek walczyli ze Spider-Manem w dowolnym wszechświecie. Teraz Peter (Tom Holland) będzie musiał pokonać swoje największe dotychczasowe wyzwanie, które na zawsze zmieni nie tylko jego własną przyszłość, ale także przyszłość multiwersum. 

Dużym powodem sukcesu tego filmu jest to, że pod wieloma względami jest najlepszym filmem o Spider-Manie w historii. Nie chodzi tylko o wspaniałe chwile czy zwroty akcji, ale dlatego, że daje fanom istotę Petera Parkera w filmach. „Bez drogi do domu” to film, który trzeba zobaczyć, szczególnie jeśli widzieliście wcześniejsze filmy o tym bohaterze – czeka was wiele niespodzianek!

najlepsze filmy marvela
Jak oglądać Marvela?

3. CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER | Najlepsze filmy Marvel

Film ten jest kontynuacją historii Steve’a Rogersa po filmach takich, jak „Kapitan Ameryka: Pierwszy Avenger”, czy pierwszej części „Avengers”. Ponownie w swoich rolach widzimy Chrisa Evansa (Kapitan Ameryka), Scarlett Johannson (Czarna Wdowa) czy Samuela L. Jacksona (Nick Fury). 

W filmie odnajdujemy Steve’a Rogersa, żyjącego spokojnie w Waszyngtonie, próbującego dostosować się do współczesnego świata. Po ataku na organizację S.H.I.E.L.D. bohater zostaje uwikłany w sieć intryg, które zagrażają światu. Łącząc siły z Czarną Wdową, Kapitan Ameryka stara się ujawnić coraz szerszy spisek, walcząc jednocześnie z profesjonalnymi zabójcami wysłanymi, by go uciszyć na każdym kroku. Kiedy ujawnia się pełny zakres nikczemnej fabuły, Kapitan Ameryka i Czarna Wdowa korzystają z pomocy nowego sojusznika, Sokoła (Anthony Mackie). Jednak wkrótce stają przed nieoczekiwanym i groźnym wrogiem — Zimowym Żołnierzem- do tej pory najbardziej udanym i zdecydowanie najbardziej przerażającym złoczyńcą Marvela. Kto za nim się skrywa? Przekonajcie się sami!

Po części thriller szpiegowski, po części podróż ku rozwojowy postaci, a po części prosty film przygodowy o superbohaterach. Film pełen akcji, niesamowitych scen walki z historią wciągającą od początku do końca. Film, który się nie zestarzał i do dziś uważany za jeden z lepszych w całym MCU.

filmy Marvel kolejność
Jak oglądać Marvela?

2. AVENGERS: ENDGAME | Najlepsze filmy Marvel

Ostatni do tej pory film z serii „Avengers” zwieńczający pierwsze trzy fazy sagi. „Avengers: Koniec gry” jest z pewnością najbardziej ambitnym, emocjonalnym i wpływowym filmem Marvel Cinematic Universe do tej pory, któremu udało się spójnie związać ponad dekadę opowiadania.

Film jest bezpośrednią kontynuacją po zaskakujących wydarzeniach w „Avengers: Wojna bez granic”. Znajdziecie w nim epickie sekwencje walki czy niespodziewane zwroty akcji. Bohaterowie chcą naprawić błędy przeszłości i uratować świat po raz kolejny. Są przerwy na smutek, poczucie winy, miłość i tęsknotę. Każdy bohater ma swój czas na ekranie. Nie brakuje również naprawdę wielu odniesień do poprzednich filmów. Nie zdradzając fabuły trzeba przyznać, że jest to film, który po prostu musicie zobaczyć. 

Film trwa prawie trzy godziny. Z jednej strony było to najtrudniejsze pożegnanie w uniwersum Marvela, a z drugiej film przyniósł satysfakcjonujący koniec dla sagi. Mimo że znalazł się na drugim miejscu tej listy, w świecie kina podniósł poprzeczkę tak wysoko, że prawdopodobnie żaden film o superbohaterach nigdy nie będzie mógł się z nim równać.

jak oglądać Marvela, najlepsze filmy Marvel

1. AVENGERS: INFINITY WAR | Najlepsze filmy Marvel

Numerem jeden na tej liście jest „Avengers: Wojna bez granic”. Film, który był bardzo oczekiwany przez fanów i niósł ze sobą masę życzeń. Zbiera wszystkich dotychczasowych bohaterów w jedno zapierające dech w piersi widowisko. Wydarzeniami poprzedza on kultowy film „Avengers: Koniec gry”, a na tej liście jest najlepszym filmem Marvela nie tylko ze względu na fabułę, muzykę czy postaci, ale przede wszystkim za epicką próbę zjednoczenia tylu superbohaterów w celu zmierzenia się z niewyobrażalnym zagrożeniem.

Avengersi i ich sojusznicy jednoczą się, by walczyć ze swoim najpotężniejszym wrogiem – Thanosem (Josh Brolin), który uważany jest za najbardziej intrygującego antagonistę dotychczasowych produkcji. Planuje on zebrać i użyć sześciu Kamieni Nieskończoności, aby narzucić swoją pokrętną wolę rzeczywistości i wymazać połowę istnień w galaktyce. Losy cywilizacji, wolność i szczęście nigdy nie były bardziej niepewne. 

Czym ta produkcja wyróżnia się na tle innych? Przede wszystkim jest bardzo dobrze wykonana technicznie pod względem efektów specjalnych. Oprócz tego znajdziecie w niej ogromną dawkę humoru, niezapomnianych emocji, w tym ogromnej ekscytacji. Nie zabraknie tu również momentów poważnych czy smutku. Film ten potrafi być zaskakujący, szczególnie jeśli chodzi o zakończenie. Musicie go zobaczyć!

w jakiej kolejności oglądać filmy marvela, najlepsze filmy Marvel
Najlepsze filmy Marvela - Infinity War

FILMY MARVEL KOLEJNOŚĆ OGLĄDANIA

Marvel Cinematic Universe z roku na rok się rozrasta. Filmów i seriali przybywa, bohaterowie i ich przygody się przeplatają, tworzy się historia. W związku z tym, często pada pytanie, w jakiej kolejności powinno się oglądać ich filmy. Marvel myśli przyszłościowo i w swojej twórczości lubi puszczać oczko do widzów za pomocą tzw. easter eggów. Są to przykładowo gościnne występy innych superbohaterów w danej produkcji, a także zwiastuny tego, co nas czeka w dodatkowych scenach po napisach. Z tego powodu warto znać poprzednie produkcje i wiedzieć, w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela.

w jakiej kolejności oglądać filmy marvela, jak ogladać marvela
Filmy marvel kolejność

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI OGLĄDAĆ FILMY MARVELA?

Filmy dzielą się na fazy. Równolegle z filmami pojawiają się seriale takie jak: Hawkeye, Loki, A co gdyby..?, Agentka Carter, Daredevil czy Agenci Tarczy. Seriale są ciekawym uzupełnieniem historii, a losy bohaterów przenikają się z tymi filmowymi. Jednakże w liście poniżej przedstawiam filmy Marvel i ich kolejność.

Saga Nieskończoności (The Infinity Saga)

Faza I

„Iron Man”

„Niesamowity Hulk”

„Iron Man 2” 

„Thor” 

„Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie” 

„Avengers”  

 

Faza II

„Iron Man 3” 

„Thor: Mroczny świat” 

„Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” 

„Strażnicy Galaktyki” 

„Avengers: Czas Ultrona” 

„Ant-Man”

Faza III

„Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” 

„Doktor Strange” 

„Strażnicy Galaktyki vol. 2” 

„Spider-Man: Homecoming” 

„Thor: Ragnarok” 

„Czarna Pantera” 

„Avengers: Wojna bez granic” 

„Ant-Man i Osa” 

„Kapitan Marvel” 

„Avengers: Koniec gry” 

„Spider-Man: Daleko od domu” 

Saga Multiwersum (The Multiverse Saga)

Faza IV– niedawno rozpoczęta

„Czarna Wdowa” 

„Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” 

„Eternals” 

„Spider-Man: Bez drogi do domu” 

„Doktor Strange w multiwersum obłędu” 

„Thor: Miłość i grom” 

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI OGLĄDAĆ FILMY MARVELA?

Filmy o superbohaterach jednak nie zawsze zachowują chronologię wydarzeń, dlatego warto wiedzieć w jakiej kolejności je oglądać:

 1. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie
 2. Kapitan Marvel
 3. Iron Man
 4. Iron Man 2
 5. Niesamowity Hulk
 6. Thor
 7. Avengers
 8. Iron Man 3
 9. Thor: Mroczny Świat
 10. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
 11. Strażnicy Galaktyki
 12. Strażnicy Galaktyki 2
 13. Avengers: Czas Ultrona
 14. Ant-Man
 15. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
 16. Czarna Wdowa
 17. Doctor Strange
 18. Czarna Pantera
 19. Spider-Man: Homecoming
 20. Thor: Ragnarok
 21. Ant-Man i Osa
 22. Avengers: Wojna bez granic
 23. Avengers: Koniec gry
 24. Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni
 25. Eternals
 26. Spider-man: Daleko od domu
 27. Spider-man: Bez drogi do domu
 28. Doktor Strange: W multiwersum obłędu

Rozkminiła: Agata Oślizło
Redakcja: Joanna Baczul
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gdzie leżą Cyklady? Jakie wyspy tworzą Cyklady? Jaka jest ich historia? Które z nich są najpopularniejsze? Co warto zobaczyć będąc na Cykladach?

Wyspy na Cykladach

Co świat myśli o Polakach? Jakie cechy kojarzą się z Polakami? Przeczytaj jakie są najczęstsze stereotypy o Polakach i dowiedz się jacy naprawdę są Polacy?

Stereotypy o Polakach