czym jest dźwięk historia dźwięku cechy dźwięku jak powstaje dźwięk
w

Czym jest dźwięk?

W zaledwie półtora wieku przeszliśmy od krzyczenia w róg do posiadania tysięcy maleńkich głośników w naszych kieszeniach. Czym więc jest dźwięk?

Historia dźwięku

Osiemdziesiąt  tysięcy lat temu ludzie tworzyli dźwięki z rogów zwierząt. Musiało minąć 78 tysięcy, abyśmy odkryli że dźwięki z łatwością można uchwycić, dzięki naukowcom takim jak Thomas Edison czy Alexander Graham Bell, którzy w 1877 roku nie mogąc powstrzymać ciekawości dokonali przełomu.

Thomas Edison czym jest dźwięk historia dźwięku cechy dźwięku jak powstaje dźwięk
Thomas Edison - Historia dźwięku
Alexander Graham Bell czym jest dźwięk historia dźwięku cechy dźwięku jak powstaje dźwięk
Alexander Graham Bell - Czym jest dźwięk?

Czym jest dźwięk?

Era Akustyczna, trwająca od 1877 do 1925 roku, powstała dzięki odkryciu procesu uchwycenia dźwięku za pomocą membrany przyczepionej do metalowego rogu, na końcu którego znajdowała się igła drapiąca płytę winylową. Tak narodził się dźwięk, którego dopracowanie zajęło lata.

Rok 1925 zapoczątkował Erę Elektroniczną, gdzie dźwięk zaczął być wychwytywany, wzmacniany oraz filtrowany prze mikrofony i wzmacniacze. Ta technologia umożliwiła lepszą jakość występów na żywo. Wszyscy muzycy, wykonawcy sceniczni oraz reżyserowie chcieli pochwycić ten cud. Akustyczne nagrania były niczym w porównaniu do dopracowanych  studyjnie.

Podobnie jak w przypadku samochodów, to w niemieckich laboratoriach w czasie drugiej wojny światowej powstała trzecia era, nazwana magnetyczną (1945-1976). Został wtedy odkryty sekret nazistowskich Niemiec, a mianowicie używanie taśm magnetycznych do nadawania fali radiowych. Wkrótce potem ta technika zawitała do Ameryki. Pomogła ona muzykom i kompozytorom wybić się na wyżyny sławy.

Pięćdziesiąt lat później  radio i telewizja stały się  podstawą kultury.

Współczesna historia dźwięku

Obecnie żyjemy w Erze Cyfrowej, która była co najmniej dramatyczna. W ciągu pierwszych 20 lat większość firm wyparła się innych metod.

Skok technologiczny często może być ciężki do przetrawienia, zwłaszcza gdy w zaledwie półtora wieku przeszliśmy od krzyczenia w róg do posiadania tysięcy maleńkich głośników w naszych kieszeniach.  Wcześniej dźwięk był głównie przekazywany za pośrednictwem fal radiowych AM/FM ze studia do słuchacza. Cyfrowa Era zasilana przez Internet dowiodła że czasy się zmieniają w drastycznym tempie.

Co będzie dalej?

Zgłoś nadużycie

czym jest cosa nostra co to jest mafia włoska

Czym jest Cosa Nostra?

among us na czym polega

„Among Us” na czym polega ta gra?