w

Niemieckie Stereotypy o których niekoniecznie wiedziałeś

Na świecie istnieje mnóstwo stereotypów. Bardzo wiele odnosi się do narodowości. Tak naprawdę pomagają one nam uporządkować świat według prostych schematów. Na pewno znasz również jakieś niemieckie stereotypu.. Ale czy na pewno wszystkie?!?

Niemieckie stereotypy

Niemieckie stereotypy

Co sądzimy o naszych zachodnich sąsiadach? Z czego znane są ich zachowania?

Stereotypy Niemców obejmują rzeczywiste lub wyobrażone cechy Niemców wykorzystywane przez ludzi, którzy widzą Niemców, ich zachowanie i sposób bycia. Zacznijmy od najsłynniejszego stereotypu. 

1. Zasady ponad wszystko - czyli słynne "Ordnung muss sein"

Niemcy kochają porządek i zasady – wszystko musi być napisane czarno na białym. Warto jednak zauważyć,  że to stereotypowe pokolenie Niemców zdaje sie już wymierać. Obecnie Niemcy nie są już tacy sztywni i zasadniczy, a niemieckie produkty nie są już tak niezniszczalne i idealne jak kiedyś. 

2. Prywatne i publiczne to dwie bardzo różne rzeczy

W Niemczech istnieje ogromna różnica między tym, co prywatne, a tym, co publiczne. Na przykład – pracownicy miejscy nie mogą być fotografowani bez ich zgody podczas wykonywania pracy na ulicy publicznej, ponieważ mają prawo do prywatności.

3. Świeże powietrze leczy wszystkie choroby

Niemcy uwielbiają świeże powietrze, szczególnie w pomieszczeniach,
w których śpią. “Kraj logiki i rozumu” nadal uważa, że zastój powietrza niesie ze sobą choroby i na ogół nie jest dobry dla ich Gesundheit’a, czyli zdrowia.

4. Ironia? Nein, Danke

Nie chodzi o to, że Niemcy nie lubią żartów. Są po prostu dla obcokrajowców niezbyt zabawne. Głównie dlatego, że Niemcy w ogóle nie rozumieją ironii, a cała podstawa humoru np. w kulturze Anglojęzycznej to sarkazm i podwójne znaczenia.

5. Niemcy są mistrzami w recyklingu śmieci

W niektórych częściach kraju przed domami mieszkalnymi można spotkać kontenery na śmieci dla pięciu lub nawet więcej rodzajów odpadów. Niemców sortowanie śmieci i recykling traktują na prawdę na poważnie. Nawet w przestrzeni publicznej czy na dworcach kolejowych można spotać kosze z kilkoma pojemnikami, każdy dla innego odpadu.

6. Berlińczycy to "latynosi" Niemiec

Wydaje się, że berlińczycy nie dostali notatki o przestrzeganiu szerokich niemieckich stereotypów w ramach swojej roli jako mieszkańców stolicy. Reszta Niemiec wyśmiewa się z Berlińczyków za ich swobodne podejście do odmierzania czasu i załatwiania spraw. Berlińczycy są znani z tego, że uważają kontrarianizm (czyli technikę inwestowania) za sport, w którym tylko oni są teraz i na zawsze mistrzami świata

7. Kultowe gnomy ogrodowe

Stojący gnom przy muchomorze, siedzący na bujanym krześle – skrzaty ogrodowe w Niemczech (nazywane Gartenzwerge) są wręcz kultowe. W ogrodach w całym kraju mieszka około 25 milionów figurek.

8. Jedyna woda warta wypicia to woda gazowana.

Pomimo swobodnego dostępu do tego, co według światowych standardów uznawane jest za wodę najwyższej jakości z kranu w ich domu, większość Niemców przynosi około 9 litrów musującej wody pitnej do domu ze sklepu. Woda z kranu jest w tej samej kategorii co zużyte powietrze i jest w jakiś sposób szkodliwa dla zdrowia.

9. Chleb to sposób na życie

Większość obcokrajowców zgodziłaby się, że niemiecki chleb jest całkiem niezły. Nawet najmniejsza wioska ma co najmniej jedną piekarnię. Prawie żaden z nich nie idzie do tostera i ma w sobie trochę Dinkla (mąki orkiszowej). Ogólnie rzecz biorąc, niemiecki chleb jest znacznie cięższy niż puszysty, biały chleb amerykański czy włoski – więc nie nadaje się na kanapki.
W dodatku piekarnie są otwarte w niedzielę rano, ponieważ chleb jest uważany za niezbędny do życia.

10. Niemcy są punktualni

Bycie na czas jest w Niemczech uważane za istotne. Woleliby być za wcześnie, niż za późno. Punktualność jest postrzegana jako oznaka szacunku dla osoby, z którą się spotykasz. Nie oznacza to, że każdy Niemiec jest w tym dobry, ale będzie przepraszał, jeśli przyjedzie po umówionym czasie. Źródła:

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przepisy na jajka po Chińsku przepisy z jajkami jaja po chińsku

Jaja po Chińsku – Przepisy

Zaha Hadid architekt architektura

Zaha Hadid i jej wyjątkowe projekty