tłumaczenie dokumentów samochodowych
w

Sprowadzenie auta do Polski. Jakie Formalności należy załatwić?

Sprowadzenie auta do Polski

Niemiec płakał jak sprzedawał? Ten niemalże kultowy tekst bezsprzecznie kojarzy się z importem auta z Niemiec do Polski, bowiem Niemcy to bez wątpienia absolutne mekka i numer jeden jeżeli chodzi o sprowadzenie auta do Polski. Popularnym kierunkiem importu aut do polski jest też Belgia, Holandia, Francja, Włochy czy Szwajcaria. Warto natomiast wspomnieć, że coraz więcej pojazdów Polacy ściągają również z USA oraz Estonii i Japonii.

W tym artykule dowiesz się, jakich formalności musisz dopełnić, aby rejestracja pojazdu w Polsce nie sprawiła problemów.

sprowadzenie auta, rejestracja pojazdu, tłumaczenie dokumentów samochodowych

1. Tłumaczenie dokumentów samochodowych

sprowadzenie auta, rejestracja pojazdu, tłumaczenie dokumentów samochodowych

czyli tłumaczenie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz umowy kupna-sprzedaży lub faktury. W pewnym sensie mitem jest, że nie należy tłumaczyć dokumentów pojazdów pochodzących z Unii Europejskiej. Oczywiście jest taki przepis, ale rzeczywistość jest zupełnie odmienna. Urzędnik ma prawo zażądać tłumaczenia i tak też dla własnej wygody robi w większości przypadków. Tłumaczenie dokumentów samochodowych nie jest drogie. W większości przypadków koszt zamknie się w kwocie 150zł już z wysyłką kurierską. W niektórych przypadkach kwota może też sięgać 200, 300 zł. Wart zainwestować taką kwotę i zaoszczędzić na nerwach i czasie.

2. Opłacenie akcyzy

Największym kosztem rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy jest bez wątpienia akcyza. Jeśli sprowadzony samochód posiada silnik o pojemności mniejszej niż 2000 ccm, zapłacisz akcyzę w wysokości 3,1% wartości pojazdu. Jeśli pojemność przekroczy 2000 ccm, podatek wyniesie aż 18,6% wartości auta. W przypadku nowszych roczników może to być już bardzo znacząca kwota.

Na uiszczenie akcyzy ma się 14 dni od dnia przekroczenia samochodem granicy polskiej (nie 14 dni od zakupu). Aby uiścić akcyzę należy udać się do swojego US w którym składa się odpowiednią deklarację oraz potwierdzenie zapłaty. Po uiszczeniu akcyzy powinieneś otrzymać potwierdzenie, które będziesz mógł przedstawić w wydziale komunikacji. Bez potwierdzenia rejestracja pojazdu w Polsce nie będzie możliwa

3. Pierwszy przegląd techniczny pojazdu w kraju

Pierwszy przegląd w kraju można zrobić wyłącznie w wojewódzkich stacjach kontroli pojazdu.

4. Ustalenie terminu w lokalnym wydziale komunikacji.

Przed przyjściem do wydziału komunikacji należy skompletować poniższą listę:

  • tłumaczenie dokumentów pojazdu, w tym tłumaczenie dowodu rejestracyjnego, tłumaczenie karty pojazdu oraz tłumaczenie faktury lub tłumaczenie umowy kupa-sprzedaży
  • zagraniczne tablice rejestracyjne
  • potwierdzenie opłacenia akcyzy
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
  • dowód osobisty.

Następnie należy uregulować opłaty urzędowe. Po uzyskaniu tzw. miękkiego dowodu rejestracyjnego oraz nowych numerów rejestracyjnych należy obowiązkowo wykupić jeszcze tego samego dnia polisę OC. Po upływie ok. dwóch tygodni potrzymasz już docelowy dowód rejestracyjny oraz polską kartę pojazdu.

Inne z kraje z których często są sprowadzane auta oraz inne pojazdy takie jak motocykl, ciężarówka, traktor, ciągnik, naczepa lub przyczepa to: Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, a po zalegalizowaniu opcji rejestracji w Polsce samochodów z kierownica po prawej stronie Polacy masowo zaczęli ściągać samochody również z Anglii.

Rozkminił : Dominik Grott
Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika: Rafał Mazurek


Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

nie lubię poniedziałku

6 powodów dlaczego nie lubię poniedziałków

Hiszpania ciekawostki hiszpanie paella sangria walka byków

Zaskakujące ciekawostki o Hiszpanii i Hiszpanach