3 królowie trzymają dary. 7 ciekawostek o święcie 3 króli oraz informacje jak się obchodzi święto 3 króli na świecie
w

7 ciekawostek na temat święta 3 króli, których na pewno nie znasz!

Czy wiesz, że trzej królowie mieli symbolizować pokój na świecie? Jak wygląda ciasto 3 króli, które piecze się w USA 6 stycznia? Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się więcej o tym dniu!

6 stycznia obchodzimy Święto 3 króli. Prawda jest taka, że nikt do końca nie zna prawdziwej historii trzech króli, którzy dowiedziawszy się o narodzeniu nowego króla, podążając za gwiazdą przybyli z różnych zakątków świata do Betlejem, by oddać hołd dzieciątku Jezus. Wszystkie te informacje rzecz jasna są przekazywane w różnych źródłach i często mają charakter opisowy lub symboliczny, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta historia jest prawdziwa. Nie zmienia to jednak faktu, że Nowy Testament został spisany dopiero kilkadziesiąt lat po tych wydarzeniach i mógł zawierać wiele nieścisłości.

1. Pochodzenie 3 króli

Powszechny przekaż jest taki, że trzej królowie pochodzili z różnych kontynentów, a dokładniej z Afryki, Azji i Europy. Wynika to wprost z faktu, że wówczas nie znano innych kontynentów. Wielce prawdopodobne jest, że ich punktem wyjścia była Persja, obecnie Iran. Najstarsze malowidła przedstawiające trzech królów ukazują ich w starożytnym stroju perskim, ze spodniami zebranymi do kostek i czapkami, niekoniecznie chroniącymi przed zimnem. Może to symbolizować prawdziwie pochodzenie mędrców, którzy dopiero kilkaset lat później stali się krolami z trzech kontynentów.

2. Trzej Królowie jako symbol pokoju na świecie

Istnieją różne wersje. Jedna z nich głosi że trzej królowie reprezentują w przekazach ówczesne religie pogańskie w Azji, Afryce i Europie. Przybycie Trzech Królów do Jezusa miało symbolizować uznanie chrześcijaństwa jako wiodącej religii. Czy była to próba zjednoczenia zwaśnionych ze sobą religii i kultów pogańskich oraz zaprowadzenia pokoju między wszystkimi religiami? Chcemy wierzyć, że to wydarzenie miało na celu pojednanie wszystkich religii i zakończenie wszystkich wojen na świecie oraz zapobieżenie kolejnym.

3. Skąd się wzieła liczba króli?

Święto trzech króli trzech króli
Trzej królowie

Jak już wspomnieliśmy istnieją relacje o czterech, sześciu, dwunastu, a nawet 60 królach odwiedzających Jezusa, ale najczęściej spotykana wersja wskazuje na trzech. Opiera się to na liczbie darów, które ofiarowali przy żłóbku: kadzidło, bo był Bogiem; złoto, bo był Królem; mirra, bo był śmiertelnym człowiekiem. Warto nadmienić w tm miejscu, że te trzy przedmioty miały w tamtych czasach wielką wartość handlową.

4. Czy 3 królowie posiadalil magiczne moce?

W czasach starożytnych magami nazywano nie tylko czarowników, ale także mędrców i ludzi nauki. Dlatego, według niektórych relacji, w tym tej najbardziej powszechnej, czyli biblijnej, byli to trzej mędrcy ze Wschodu. Na Wschodzie przyjęło się Święto Mędrców, a np. w Hiszpanii i w innych krajach hiszpańskojęzycznych nazwa „Tres Reyes Magos” (Trzej Magowie Królowie).

Święto trzech króli trzech króli
Święto 3 króli

5. Każdy z trzech króli pochodził z innego kontynentu?

Na ten temat istnieje najwięcej kontrowersji i prawdopodobnie już nigdy nie uda się jednoznacznie określić skąd pochodzili trzej królowie. Badacz Omar López Mato zwraca uwagę, że przed XV wiekiem nie ma żadnych wzmianek o tym, że Baltazar był np. czarnoskóry. Jest też teoria głosząca, że trzej królowie byli uważani za potomków Noego. Od IV wieku trzymamy się wersji z trzema królami z trzech wówczas znanych kontynentów i ta zmiana narracji miała prawdopodobnie symbolizować powszechność chrześcijaństwa. Najbardziej prawdopodobna teoria jest taka, ze mędrcy przybyli z Iranu, a wszelkie późniejsze zmiany w tej narracji miały na celu nadanie całemu wydarzeniu pewną symbolikę i uniwersalność.

6. Gwiazda Betlejemska zaprowadziła trzech króli do Jezusa?

Trzej królowie byli prowadzeni przez gwiazdę, która pojawiła się na zachodzie, chociaż inne wyjaśnienia twierdzą, że mogła to być kometa. Jest to chyba jedna z najbardziej mitologicznych części opowieści o trzech królach. Gwiazda ta jest symbolem przewodnictwa, dobra i pokoju. Znalazła swoje zastosowanie w wielu przedstawieniach i kolędach. Naukowo staraliśmy sie to wyjasnic na początku artyułu.

Święto 3 króli

7. Czy 3 królowie jechali na wielbłądach?

Powszechnie przyjmuje się, że trzech króli podróżowało do Betlejem na wielbłądach. Na wielu grafikach przedstawiających obrazem narodziny dzieciątka Jezus, trzej królowie często pojawiają się w towarzystwie wielbłądów. Natomiast Ewangelia nie precyzuje tego w żaden sposób. Jest to więc możliwy scenariusz, ale nigdzie dostatecznie nieudokumentowany. Co ciekawe, inne wersje wskazują, że Melchior podróżował na wielbłądzie, Kasper na koniu, a Baltazar na słoniu.

Jak się obchodzi Święto Trzech Króli na Świecie?

Święto Trzech Króli w Polsce

W Polsce, po wcześniej odprawionej mszy, wyrusza Orszak Trzech Króli. Co ciekawe pierwszy orszak w Polsce miał miejsce dopiero w 2009 roku. Jednak w orszaku nie biorą udziału tylko Królowie, lecz również osoby przebrane za diabły i anioły. Podczas tego wydarzenia w Warszawie Królów spotkać można na lamach czy wielbłądach. W procesji udział brać może nawet chiński smok.

W Polsce obchodzimy święto 3 Króli 6 stycznia, od 2011 roku jest to dzień wolny od pracy.

Święto Trzech Króli w Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie, a nie jak u nas Święty Mikołaj. Według zwyczaju 5 stycznia przed drzwiami zostawia się swoje buty, które są wypełniane prezentami. W niektórych miastach, jak np. w Maladze, odbywa się parada. Królowie, siedząc na swoich tronach, rzucają cukierki w witający ich tłum. Dość podobnie wygląda świętowanie w Peru. Jedna z różnić polega na tym, że dzieci zostawiają przed domami trawę i wodą dla wielbłądów, na których jak wiemy przybywają Trzej Królowie. W procesji jadą konno przez ulice Limy przebrani za trzech królów policjanci.

Święto Trzech Króli we Włoszech

We Włoszech pojawia się latająca na miotle dobra wiedźma Befana, która przynosi młodszym słodkości i prezenty w dzień święta Trzech Króli. W Wenecji odbywają się regaty, w której gondolierzy, przebrani za Befanę, ścigają się po Canale Grande, czyli Wielkim Kanale Wenecji.

Święto Trzech Króli w USA

W stanie Luizjana w USA, a głównie w Nowym Orleanie, tradycją jest pieczenie okrągłego ciasta podobnego do rolady, które dekoruję się kolorowym lukrem. W środku chowa się porcelanową figurkę dzieciątka Jezus. Osoba, która znajdzie ją w swoim kawałku odpowiedzialna jest za przygotowanie ciasta Trzech Króli podczas kolejnego świętowania za rok. 

ciasto 3 króli pieczone tradyczyjnie 6 stycznia w USA

Święto Trzech Króli w Turcji

Natomiast w Turcji nie odbywa się ani parada ani nie wymienia się tam prezentami. Ksiądz wrzuca drewniany krzyż do jeziora, rzeki, czy innego zbiornika wodnego. Uczestnicy uroczystości zakładają kąpielówki, wskakują do zimnej wody i starają się odnaleźć wrzucony wcześniej krucyfiks. Osobę, która go zwróci, życzy się zdrowia, dobrobytu i pomyślności.

Święto Trzech Króli w Rosji

W świętowaniu w Rosji główną rolę odgrywa woda. Twierdzi się, że w święto 3 Króli woda staje się święcona. Na zamarzniętych taflach jezior ostrym narzędziem wycina się krucyfiksy. Następnie po poświęceniu wody, która pojawia się w przeręblach, uczestnicy wskakują do niej 3 razy, co symbolizować ma Świętą Trójcę.  

Święto Trzech Króli w Meksyku

W Meksyku, na szczęście nie wskakuje się do lodowatej wody. Wypieka się tam okrągły słodki chlebek przypominający donut. Potem stylizuje się go, by przypominał koronę. Używa się do tego kandyzowanych owoców, nazywanych rosca de reyes. W tym pieczywie, podobnie jak w Hiszpanii czy Peru, ukrywa się figurkę Jezuska. Ma to nawiązywać do ukrywania dzieciątka przed królem Herodem.

Święto 3 króli kryje w sobie wiele tajemnic i wiele pozostaje jeszcze do wyjaśnienia. Zapewne nie uda się w 100% potwierdzić jak było na prawdę, ale możemy z dużą pewnością zakładać, że ta historia w mniejszym lub większym stopniu miała miejsce. Nie wiemy na czym przybyli mędrcy i za czym podążali. Nie wiemy również ilu ich było, ale możemy zapewnić, że przybyli przywitać Jezusa. Radujmy się więc dzisiaj z tego wspaniałego święta.

Rozkminili: Gabriela Skardzińska & Ivan Fernandez
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 stycznia - święto? Trzech Króli, a może Święto 6 Króli? Czy Trzej Królowie to tylko umowna liczba? Dowiedz się więcej o uroczystości objawienia pańskiego

Święto Trzech Króli. Czy trzej królowie naprawdę istnieli?

Wysokość wieży Eiffla lub jak wygląda widok z wieży Eiffla to nie jest tajemnica. Sam musisz się przekonać. Wieża Eiffel od ponad 100 lat przyjmuje gości.

Wieża Eiffla, fakty i ciekawostki!