portugalia czego nie wiecie o portugalii
w

Czego nie wiecie o Portugalii?

Język portugalski używany nie tylko w Brazylii i Portugalii, ale również w Angoli, Mozambiku czy chińskich dystryktach, Makau i Goa, najwieksza nan swiecie produkcja korków dębowych, najstarsza księgarnia na świecie i wiele, wiele więcej..

Portugalia, jako niezależny kraj o stałych granicach terytorialnych, funkcjonuje od końca XIII wieku. Do czasu ukształtowania się samodzielnego państwa, tereny dzisiejszej Portugalii były obiektem najazdów ludów barbarzyńskich, Rzymian i Arabów, którzy pozostawili po sobie nie tylko kulturę materialną, architekturę czy gusta kulinarne, ale także ślady w języku portugalskim.

Z racji położenia kraju przy brzegu oceanu oraz sąsiedztwa wielkiej Hiszpanii, Portugalczycy rozpoczęli kształcenie w zakresie żeglugi i podróżowali do dalekich ziem nieznanego wówczas świata. Z połączenia kultur wielu narodów, które podbijały zachodnie tereny Półwyspu Iberyjskiego powstało państwo, które przez wiele lat było imperium, a o którym świat wie niewiele.

Język portugalski obecny na wszystkich kontynentach

To zdecydowanie prawda. Gdy tak wiele mówi się o hiszpańskich konkwistadorach, Krzysztofie Kolumbie (który będąc kartografem w Lizbonie, rozmyślał o podróżach zamorskich) czy Ferdynandzie Magellanie (Portugalczyku, działającym na zlecenie hiszpańskiego dworu), zapominamy, że Vasco da Gama, Bartolomeu Dias czy Henryk Żeglarz byli Portugalczykami, którzy również odkrywali nieznane lądy, tworząc z Portugalii wielkie imperium.

Portugalska flota rozpoczęła swoje odkrycia od zdobycia Ceuty w 1415r., następnie do zajętych terenów dołączyły Azory i Madera, obecnie regiony autonomiczne należące do Portugalii. Po sukcesie Bartolomeu Diasa, który opłynął ówczesny Przylądek Burz, dziś znany jako Przylądek Dobrej Nadziei, portugalskie statki z Vasco da Gamą na czele dopłynęły do Indii, odwiedzając także tereny zachodniej Afryki. Ponadto, flota luzofońska, jak nazywa się Portugalczyków od nazwy ich rdzennego plemienia “Luzytanów”, dotarła do Japonii czy Brazylii, którą dołączyli do swojego imperium.

Dzięki działalności Portugalczyków, którzy osiedlali się na podbitych ziemiach, obecnie język portugalski używany jest w Brazylii (Ameryka Południowa), Gwinei-Bissau, Angoli, Mozambiku, Republice Zielonego Przylądka, Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej (Afryka), Timorze Wschodnim  i chińskich dystryktach, Makau i Goa (Azja).

Polecane rozkminki

Portugalia - kraj trzech języków urzędowych

Oprócz języka portugalskiego występują również dwa języki używane przez mieszkańców tego kraju i uznane jako urzędowe: portugalski język migowy oraz dialekt Mirandês, używany na północy kraju, w regionie miasta Bragança. Drugi z wymienionych języków w 1999 roku otrzymał miano oficjalnego języka w Portugalii, co potwierdziło Zgromadzenie Narodowe. Do tamtej pory język mirandyjski istniał niejako w izolacji ze względu na położenie geograficzne jego użytkowników, mieszkających na terenie górzystym, w małych wioskach oddalonych od siebie o wiele kilometrów. Z tego powodu język był przekazywany tylko w formie ustnej. Powstał on na bazie łaciny ludowej jako gałąź języka asturoleońskiego, dialektu hiszpańskich dystryktów Asturia, Leon, Salamanka i Zamora. Obecnie mirandyjski jest językiem nauczanym w szkołach na północy Portugalii jako język mniejszości narodowej, podobnie jak w Polsce gwara śląska czy język kaszubski.

Słynne kolorowe płytki ceramiczne rodem z Portugalii

Portugalia płytki azulejos

Portugalia słynie z płytek azulejos, będących atrakcją w wielu miastach. Co ciekawe, kultura tworzenia tego rodzaju ceramicznych płytek została przyniesiona do Portugalii przez Hiszpanów, oni znali to natomiast od Arabów, dlatego nie jest to oryginalna tradycja luzofońska. Nazwa „azulejo” to połączenie dwóch słów „azul” ( niebieski) i „lejo” – wyraz pochodzący z języka perskiego, odnoszący się do gładkiego kamienia. Płytki tradycyjnie były tworzone z przewagą dwóch kolorów: białego i niebieskiego, ponieważ kolor błękitny uznawano za symbol bogactwa. Kafelki  występują jako pojedynczy element dekoracyjny, jednakże często tworzone są z nich ogromne obrazy, przestawiające ważne wydarzenia historyczne i kulturalne oraz portugalskie tradycje.  Dekoracje tego typu znajdziemy w prawie każdym mieście lub miasteczku kraju, jednak  warto podkreślić te najbardziej imponujące, np. w mieście Ovar, w muzeum na otwartym powietrzu, które całe jest udekorowane płyteczkami. W Lizbonie natomiast możemy odwiedzić  Narodowe Muzeum Azulejo, gdzie przestawiono najstarsze eksponaty, opisano historię płytek, ich rodzaje i sposoby tworzenia.

Portugalia największym na świecie producentem korków do wina

Portugalia dąb korkowy korek do wina

Innym  produktem, którym może poszczycić się Portugalia jest dąb korkowy, z którego wykonuje się obecnie wiele przedmiotów. Surowiec jest pobierany z kory drzewa, która przechodzi przez proces przetwarzania i przycinana  jest do postaci korków lub krążków. Z każdego drzewa kora pobierana jest co 9 lat, a przez resztę czasu jego powłoka może się odradzać. Najmłodsze drzewa, z których wycinana jest kora mają 30 lat. Obecnie Portugalia jest krajem o największej uprawie dębów korkowych, a także największym producentem korków na świecie. Z tego surowca, oprócz korków do wina, możliwe jest wytworzenie wielu różnorodnych produktów, od torebek, portfeli, naszyjników, bransoletek, kolczyków, aż po sandały czy buty sportowe.

Livraria Bertrand - w Portugalii funkcjonuje najstarsza księgarnia na świecie

Livraria Bertrand

To, iż Portugalczycy posiadają wielkie zamiłowanie do książek, jest znane już od epoki Wielkich Odkryć Geograficznych i właśnie w stolicy Portugalii znajduje się najstarsza księgarnia na świecie. Księgarnia Bertrand, założona przez Pedro Faure, działa bez przerwy od 1732 roku i znajduje się  w dzielnicy Chiado w Lizbonie. Położona przy ulicy Garreta księgarnia została wpisana nawet do Księgi Rekordów Guinessa jako najstarszy obiekt tego typu na świecie. Aktualnie posiada swoje filie na terenie całego kraju, gdzie możemy znaleźć pozycje portugalskojęzyczne, jak i najciekawsze książki z całego świata.

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

chwyty marketingowe w sklepach triki marketingowe sztuczki marketingowe

Chwyty marketingowe w sklepach

Co warto zobaczyć w szanghaju szanghaj co zobaczyć szanghaj co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć w Szanghaju?