w

Włochy inaczej (część I)

Niezwykłe miejsca w Europie. Włochy niezwykłe miejsca z dala od szlaków turystycznych.

Włochy z dala od szlaków turystycznych 20 niezwykłych najpiękniejszych miejsc we Włoszech

Włochy z dala od szlaków turystycznych: Poznajcie 20 niezwykłych miejsc

Podobno we Włoszech znajduje się tyle pięknych miejsc, że nie starczy życia, by zwiedzić je wszystkie. Jeżeli poznaliście już te najbardziej oczywiste atrakcje turystyczne i chcecie poznać autentyczną Italię to ten przewodnik po Włoszech jest dokładnie dla Was. Włochy inaczej, czyli 20 niezwykłych miejsc do których jeżdżą zwykli Włosi. Poznajcie niezwykłe miejsca we Włoszech z dala od szlaków turystycznych, o których mało kto słyszał. Miasto duchów, starożytne wioski, przepiękne plaże, wyspy, stanowiska archeologiczne i miasteczka jak z pocztówki to niezwykłe miejsca, które musicie poznać! Przedstawiamy Wam pierwszą z dwóch części niezwykłych miejsc we Włoszech.

Tu znajdziecie drugą część.

1. Civita di Bagnoregio

Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej Civita di Bagnoregio

Civita di Bagnoregio to mała wioska w prowincji Viterbo. Cały świat poznał ją dzięki japońskiemu rysownikowi Hayao Miyazakiemu, który pracował przy realizacji filmu długometrażowego “Laputa – podniebny zamek”. To położone na gliniastym wzgórzu miasteczko znane jest również jako “umierające miasto” – a to dlatego, że jego boki powoli się zapadają.

2. Vallone dei Mulini

Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej 2. Vallone dei Mulini

Vallone dei Mulini to dolina półwyspu Sorrento. Po remoncie miasta obszar doliny został opuszczony przez ludzi. O miejscu zapewne szybko by zapomniano, gdyby nie zainteresowano się pięknymi roślinami, jego nowymi mieszkańcami. Półzamknięte położenie doliny pozwoliło na rozwój wielu nietypowych gatunków, nadając miejscu niepowtarzalny charakter.

3. Park potworów w Bomarzo (Parco dei Mostri di Bomarzo)

Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej Park potworów w Bomarzo

Park potworów w Bomarzo (wł. Parco dei Mostri di Bomarzo) znajduje się na wsi położonej kilka kilometrów od Viterbo. Po wielu latach miejsce zostało ponownie odkryte i od razu trafiło na listę najbardziej malowniczych miejsc we Włoszech. Jest to idealne miejsce na spacer wśród wielu rzeźb mitologicznych stworów. Park został stworzony przez Prince Pier Francesco Orsini w XVI wieku jako miejsce, które ma “cieszyć oko”.

4. Jezioro Resia (Lago di Resia)

Jezioro Resia Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej

Jezioro Resia to półsztuczny basen, który powstał poprzez zalanie wioski Curon w Południowym Tyrolu. Charakterystyczną cechą dla jeziora jest wystająca z niego dzwonnica kościoła, której nie udało się zatopić.

5. Plaża Marinello w Tindari (Spiaggia di Marinello)

Plaża Marinello w Tindari Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej

Na Sycylii, od strony Wysp Eolskich (wł. Isole Eolie) znajduje się wspaniała plaża Marinello (wł. Spiaggia di Marinello). Przy plaży znajduje się dużo charakterystycznych jeziorek. Wedle legendy powstały one na polecenie Czarnej Dziewicy z Tindari, która chciała uratować tonącą dziewczynę.

6. Ogród Tarota (Giardino dei Tarocchi)

W Morello, kilka kilometrów od Capalbio, na zboczu toskańskiego wzgórza znajduje się Ogród Tarota. Został on stworzony przez francuskiego artystę Niki z Saint Phalle. Jest to magiczne miejsce, w którym spędzicie przynajmniej kilka godzin.

7. Miasto duchów Roghudi Roghudi Vecchio

Miasto duchów Roghudi Vecchio Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej

W regionie Kalabria w Aspromonte znajduje się Roghudi Vecchio – miejsce pełne duchów. Miasteczko zostało wyludnione z powodu dwóch powodzi na początku lat 60. ubiegłego stulecia. Swoją nazwę zawdzięcza greckiemu słowu rogòdes, czyli miejscu “pełnemu szczelin”. Idealnie odzwierciedla ono nazwę miasteczka, bo położone jest ono na skale wzdłuż rzeki Amendolea.

8. Schody tureckie (Scala dei Turchi)

Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej Schody tureckie (Scala dei Turchi)

Schody tureckie (wł. Scala dei Turchi) to biała skała, która wznosi się wzdłuż wybrzeża między Realmonte i Porto Empodocle, wyglądając niczym schody pnące się do nieba. 

9. Pentedattilo

wioska pentedattilo Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej

Wioska Pentedattilo znajduje się w regionie Kalabria. Jej nazwa wywodzi się od greckiego pentedàktylos , czyli „pięciu palców”. Została ona nadana ze względu na przypominający dłoń kształt góry Kalwarii, która góruje nad wioską. Legenda głosi, że miała tu miejsce masakra rodu Alberti mieszkających w wiejskim pałacu. Od lat siedemdziesiątych miejsce jest niezamieszkane, ale swoim urokiem wciąż kusi wielu turystów.

10. Plaża Pollara (Spiaggia di Pollara)

Włochy niezwykłe miejsca Włochy inaczej Plaża Pollara (Spiaggia di Pollara)

Plaża Polara to mały zakątek raju, w którym kręcono niektóre sceny filmu “Listonosz” oraz samotnie pływał poeta Neruda. Znajduje się na jednej z wysp Eolskich, Salinie.

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

san remo festiwal piosenki wloskiej

Poznajcie muzyczny festiwal San Remo

Klub Winx Disney Netflix Rainbow

Czy w dobie Netflixa może powstać europejski Disney?