fińscy nobliści
w , ,

Dokonania fińskich noblistów

Nagroda Nobla wciąż uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na świecie, a każdy naród jest niezwykle dumny ze swoich laureatów. Finowie doczekali się jak dotąd pięciu takich nagród. Co ciekawe, każda z nich została przyznana w innej kategorii. Tym samym nobliści z Finlandii mieli wkład w rozwój różnych dziedzin, a ich zasługi doceniane są zarówno w kraju, jak i za granicą. Poznajcie zatem fińskich laureatów Nagrody Nobla.

Frans Eemil Sillanpää

Fiński noblista Frans Eemil Sillanpää
Frans Eemil Sillanpää (1888-1964) został laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1939 r. W swoich siedmiu powieściach i dziesięciu zbiorach opowiadań przedstawił obraz społeczności wiejskiej w zachodniej Finlandii. Jego utwory zaliczane są do prozy realistycznej, jednak mają też pewne cechy charakterystyczne dla impresjonizmu. Sillanpää otrzymał prestiżowe wyróżnienie za ,,głębokie przeniknięcie w życie fińskich chłopów i wyborne opisanie ich obyczajów w więzi z przyrodą”.

Artturi Virtanen

Zdobywca nagrody nobla

Artturi Ilmari Virtanen (1895-1973) został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1945 r. Profesor chemii, dyrektor Akademii Finlandii i badacz biochemii był najsłynniejszym fińskim chemikiem XX w. Wyprodukował zakwaszacz do produkcji masła i kiszonek (AIV) oraz paszę AIV. Oba wynalazki okazały się bardzo praktyczne, sprzyjały bowiem eksportowi krajowego masła i produkcji mleka. Nobel Virtanena poprawił nastroje w powojennej Finlandii, a także rozsławił fińską naukę za granicą. 

Ragnar Granit

Ragnar Granit

Ragnar Granit (1900-1991) został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1967 r. Zapisał się w historii jako jeden z najsłynniejszych fińskich naukowców medycznych na świecie. Uznawany jest także za jednego z najbardziej znaczących badaczy systemów nerwowych i sensorycznych w XX w. Granit otrzymał Nagrodę Nobla za badania dotyczące fizjologii wzroku, zwłaszcza widzenia barw. Kiedy odbierał wyróżnienie, był już obywatelem Szwecji.

Martti Ahtisaari

Martti Ahtisaari (1937-) został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2008 r. Polityk i dyplomata pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ. W latach 1994-2000 był prezydentem Finlandii. Jego polityka zagraniczna polegała m.in. na promowaniu europejskiego systemu bezpieczeństwa zbiorowego i współpracy nordyckiej. Ahtisaari nie ubiegał się o drugą kadencję, lecz kontynuował działalność jako niezależny mediator międzynarodowy. Otrzymał nagrodę za ponad trzydziestoletnią pracę na rzecz rozwiązywania konfliktów światowych.  

Bengt Holmström

Bengt Holmström nagroda nobla noblista nobliści

Bengt Holmström (1949-) został laureatem Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2016 r. Profesor ekonomii na Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych uważany jest za jednego z wiodących na świecie badaczy teorii korporacji, dobrego zarządzania oraz umów i programów motywacyjnych. Otrzymał wyróżnienie za zasługi w opracowaniu teorii kontraktu.

Zgłoś nadużycie

najkrótsza autostrada na świecie

Najkrótsza autostrada na świecie?

sprawa kryminalna opowieści kryminalne

Skylar Neese, nastolatka zamordowana przez przyjaciółki