Deepfake co to właściwie jest? Dowiedz się, czym jest technologia deepfake, na czym polega, do czego jest wykorzystywana i czy może być niebezpieczna.
w

Deepfake – Niewinna zabawa czy realne zagrożenie?

O Deepfake słyszał już prawie każdy. Ostatnimi czasy jest to dosyć popularny termin w przestrzeni publicznej czy też w internecie. Ale czym tak właściwie jest? Jakie zagrożenia za sobą niesie? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule!

Czym jest deepfake?

Deepfake to w skrócie obróbka zdjęć, dźwięku czy filmu w celu stworzenia fałszywych materiałów, zmanipulowanych technologią deepfake.

Deepfake wykorzystuje sztuczną inteligencję do modyfikowania obrazu, wideo lub dźwięku w celu oszukania internautów. Wykorzystanie tego multimedialnego „głębokiego fałszerstwa” polega na ogół na wyrządzaniu krzywdy np. świadome niszczenie wizerunku poprzez wykorzystanie twarzy lub głosu konkretnej osoby. Rozwój technologii deepfake niesie ze sobą wiele zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa w sieci. Jeszcze przez jakiś czas filmy deepfake będą na niższym poziomie technologicznym, jednak za kilka lat filmy deepfake zrobione zgodnie z najnowszymi możliwościami technologii deepfake będą niemożliwe do odróżnienia od prawdziwych treści.

Deep fake to technologia, przy pomocy której jesteśmy w stanie sfałszować dowolne nagranie wideo, które krąży w internecie. Często jest wykorzystywane w celu tworzenia niewinnych żartów, gagów, memów. Jednak coraz częściej można trafić na fake newsy na skalę światową i treści, które nie wyjaśnione na czas mogłyby stanowić poważne zagrożenie polityczne lub wizerunkowe dla poszczególnych osób.

Można więc przypisać komuś zachowanie lub słowa, których nie wypowiedział i z którymi się nie zgadza. Aby fałszerstwa były wiarygodne, technologia deepfake opiera się bardziej konkretnie na technikach sztucznej inteligencji typu deep learning, a w szczególności GAN (generative adversarial networks).

Nazwa składa się z połączenia dwóch słów pochodzących z języka angielskiego. Pierwszy wyraz odnosi się do deep learning, czyli innowacyjnych systemów głębokiego uczenia maszynowego. Natomiast drugie określenie fake oznacza fałsz.

Krótka historia deepfake’ów:

W 2014 roku technika wynaleziona przez badacza Iana Goodfellowa doprowadziła do powstania techniki deepfake. Znana jako generatywne sieci współzawodniczące — GAN (ang.Generative Adversarial Networks). Zgodnie z tą technologią dwa algorytmy szkolą się nawzajem: jeden, stosujący technologię deepfake, stara się, aby podrobione materiały były jak najbardziej niezawodne; drugi odpowiada za wykrycie błędów. W ten sposób oba algorytmy poprawiają się wraz z upływem czasu dzięki odpowiedniemu szkoleniu. Im większa liczba prób, tym większa poprawa ich jakości.

Fenomen deepfake oficjalnie narodził się jesienią 2017 roku i pojawił się na stronie Reddit. Od tamtego roku liczba deepfake’ów znacznie wzrosła. Według badaczy z Deeptrace liczba filmów sfałszowanych z użyciem technologii deepfake znalezionych w Internecie w 2019 roku wyniosła około 15 000, w porównaniu do prawie 8 000 filmów nagranych rok wcześniej.

Jeśli chodzi o deepfake audio, ich stworzenie wymaga bardzo znacznych zasobów materialnych, więc w tej chwili jest to głównie zadanie profesjonalistów w tej dziedzinie.

mężczyzna przed komputerem używa technologii deepfake do obróbki wideo

Jak zrobić deepfake?

Wykorzystywanie deepfake może mieć szkodliwy wpływ na ofiarę, np. wkomponowanie jej twarzy w film pornograficzny lub przemówienie publiczne. Jednak ta koncepcja może mieć lżejszy ton. Kilka witryn i aplikacji sprawiło, że stało się to ich specjalnością. Wśród najbardziej rozpoznawalnych i skutecznych software’ów należy wymienić między innymi: DeepFaceLab, ZAO Deepfake App czy Deep Video Portraits.

Dzięki sztucznej inteligencji każdy może bardzo łatwo i bez specjalnej wiedzy technicznej tworzyć deepfake, pobierając prostą aplikację, taką jak FakeApp. Analizując ruchy naszych twarzy, algorytm aplikacji będzie w stanie na przykład po prostu nas „odmłodzić” lub „postarzyć”. Nie są to wyrafinowane deepfake’i służące do tworzenia fałszywych treści, które mogą być kompromitujące, ale będą one stawać się coraz bardziej realistyczne w miarę rozwoju technologii, a zatem coraz bardziej problematyczne…

Jakie są zagrożenia związane z deepfake'ami?

Manipulacja, dezinformacja, upokorzenie, zniesławienie… niebezpieczeństwa deepfake’ów będą coraz liczniejsze. Właśnie dlatego we wrześniu 2019 r. Google opublikował bazę danych nieco ponad 3000 filmów typu deepfake, która pomaga inżynierom i badaczom próbującym stworzyć zautomatyzowane narzędzia do wykrywania zmanipulowanych materiałów, oparte na sztucznej inteligencji. Zwiększyłoby to również skuteczność tych narzędzi, zwłaszcza że Google nadal uaktualnia tę bazę danych. 

Jakiś czas temu Amerykańska Agencja Wywiadowcza (CIA) ostrzegała, że filmy deepfake mogą doprowadzić do wybuchu wojny, a nawet mogą skończyć się użyciem broni jądrowej… Miejmy jednak nadzieję, że są to zwykłe przypuszczenia i obawy. Jednak bez wątpienia technologia deepfake stanowi, w nieodpowiednich rękach, prawdziwe zagrożenie, i może wywoływać negatywne skutki.

Przykłady deepfake’ów:

Istnieje wiele przykładów deepfake’ów, które trafiły na pierwsze strony międzynarodowych gazet. Dotyczy to w szczególności przemówienia Baracka Obamy, które otwarcie obraża Donalda Trumpa w podstępny sposób.

Mark Zuckerberg również padł ofiarą tego procesu, z filmami, które rzekomo wplątują go w organizacje przestępcze lub spiski mające na celu dominację planety. 

Aktualna sytuacja polityczna na świecie, a dokładniej za naszą granicą również doczekała się swoich deepfake’ów. Nie trzeba było na to długo czekać. Jakiś czas temu w sieci pojawiło się nagranie z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji ogłosił w nim wygranie wojny na Ukrainie. Po jakimś czasie zostało umieszczone kolejne sfałszowane wideo tym razem z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski poinformował swoich obywateli o zawieszeniu broni przez armię ukraińską oraz poddaniu się. Błyskawiczna reakcja prezydenta Ukrainy pozwoliła zdementować i obalić autentyczność wideo.

Jak rozpoznać deepfake?

Filmy sfałszowane w sposób profesjonalny coraz ciężej odróżnić od oryginału. Jeszcze jakiś czas temu, kiedy technologia ta nie była dopracowana do końca było to dużo prostsze. Na początku algorytmy miały problem z między innymi mruganiem oczu. Dziś już zostały udoskonalone do tego poziomu, że błędy te zostały zniwelowane. 

Przestępca łowiący ofiarę. Deepfake jako realne zagrożenie, jak się obronić przed deepfake?

Zagrożenie deepfake - jak chronić się przed deepfake'ami?

Powinniśmy zwracać uwagę między innymi na: zgodność dźwięku z ruchem ust, ułożenie ciała, odbicie światła od przedmiotów np. od biżuterii, jakość audio i wideo, zmianę hashtagu w trakcie trwania wideo. 

Starajmy się zawsze weryfikować podejrzane informacje w innych źródłach. Nie ufajmy we wszystko, co przeczytamy w sieci. Znajduje się tam mnóstwo fake newsów na różne tematy.

Zagrożenie ze strony deepfake’ów rośnie wraz z poszerzaniem naszych możliwości i rozwojem myśli technicznej. Niestety musimy się do tego przyzwyczaić i znaleźć sposoby na łatwe wychwytywanie fałszywych wideo. Warto poddawać pod wątpliwość każdą treść w internecie, która wydaje się nam podejrzana. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie chronić się przed zmanipulowanymi informacjami. 

haker w kapturze siedzi przed komputerem i korzysta z technologii deepfake

Rozkminiła: Laura Wojtczak
Grafika: Hubert Kalinowski
Redakcja i Optymalizacja SEO: Joanna Baczul

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Francja to nie tylko Wieża Eiffla. Są ciekawostki o Francji, w które niekiedy ciężko uwierzyć. Bywają dziwne, szalone i śmieszne, ale co najlepsze, są całkowicie prawdziwe.

Ciekawostki o Francji

Dzień dobry, miłego dnia na wesoło. Pobierz urocze kartki i dowiedz się skąd wzięło się wyrażenie Have a nice day. Miłego dzionka i smacznej kawusi

Miłego dnia