w ,

12 nieznanych faktów o Świętach Bożego Narodzenia

Skąd pochdzi choinka i dlaczego ją ozdabiamy? Czy Rudolf miał przyjaciela? Dlaczego jemioła uzawana jest za afrodyzjak? Poznaj 12 zaskakująych faktów o Świętach Bożego Narodzenia

tradycje bożonarodzeniowe świąteczne

Większość z nas uwielbia klimat Świąt. Z radością ubieramy choinkę, zapalamy światełka i czekamy na pierwszą gwiazdkę wraz z rodziną. Ale czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się tradycja strojenia choinki? Lub dlaczego słynny renifer Rudolf miał czerwony nos? Odpowiemy na te pytania! Prezentujemy 15 nieznanych faktów o Świętach!

1. Choinki zawdzięczamy dalekim przodkom

Już w starożytnym Egipcie i Rzymie używano choinek jako ozdoby. Były one bowiem ważnym elementem przy świętowaniu przesilenia zimowego, a ich stale zielony kolor igieł, niezależnie od pory roku, służył jako przypomnienie, że po zimie zawsze nastąpi wiosna.

2. Rudolf miał przyjaciela…

Który mieszkał właśnie w jego nosie! Mowa tutaj o rzekomym pasożycie lub infekcji, która miała dopaść Rudolfa. Nie martwmy się jednak o Rudolfa, gdyż wyraźnie jemu ów przyjaciel nie przeszkadzał, a wręcz był użyteczny. Możemy więc raczej mówić o symbiozie. Pamiętajmy bowiem, że bez święcącego nosa reniferom i Mikołajowi nie udałoby się odnaleźć drogi na ciemnym, zimowym niebie!

3. Ubieranie choinki zawdzięczamy księciu Albertowi

Pochodzący z Niemiec książę Albert przyniósł przystrojoną choinkę swojej żonie, królowej Wiktorii. To wydarzenie zostało utrwalone na ilustracji opublikowanej w 1848 roku w londyńskim magazynie, a mieszkańcy Wielkiej Brytanii byli absolutnie zachwyceni. Nie trzeba było czekać długo na rozprzestrzenienie się tego trendu.

4. Pająk lub pajęczyna na choince to dobry omen

Wierzy się, że gdy znajdziemy pajęczynę wplątaną pomiędzy gałązki naszej choinki lub gdy odnajdziemy w niej lokatora w postaci pająka, los nam sprzyja. Wzięło się to prawdopodobnie z jednej z legend, według której pewien pająk utkał ze swojej sieci kocyk dla Jezusa, który dopiero co się urodził.

5. Szlachetny łańcuch choinkowy

Pierwotny łańcuch do ozdoby choinki był kuty ze srebra. Nie tylko był bardzo drogi, ale i ciężki. W Stanach został zakazany, gdyż znaleziono w nim niebezpieczne stężenie ołowiu. Od tamtej pory jednak wiele się zmieniło, a obecnie łańcuchy choinkowe są tworzone w większości z plastiku.

6. Jemioła jest uznawana za afrodyzjak

Od wielu pokoleń druidzi uznawali jemiołę za afrodyzjak. Ma to jednak swoje podstawy w starożytnej symbolice, bowiem tam jemioła uznawana jest za symbol płodności i jurności. Następnym razem wykażmy się więc przezornością w żartach z kim chcielibyśmy znaleźć się pod ów jemiołą!

7. Święty Mikołaj mieszka w… Kanadzie?

Oczywiście nie, ale… W Kanadzie stworzono specjalny kod pocztowy, na który dzieci mogą wysyłać swoje listy do Mikołaja. Co więcej, dostaną na nie odpowiedź! To specjalny program kanadyjskiej poczty. Koniec z „zagubionymi” lub „zniszczonymi” listami jako wymówkę dlaczego Mikołaj nigdy nie odpowiadał!

8. Pierwsza sztuczna choinka nie była drzewkiem

W 19 wieku w Niemczech w związku z postępującym wylesianiem, niezbędnym okazało się znalezienie przyjaźniejszej lasom alternatywy dla świątecznej choinki. Stworzono więc pierwszą sztuczną choinkę. Nie była ona jednak ani drzewkiem, ani nie powstawała z plastiku tak, jak jest wykonywana dzisiaj. Do jej stworzenia użyto za to gęsich piór pomalowanych na zielono.

9. „Jingle Bells” nie jest świąteczną piosenką

Świetnie znany wszystkim hit, z najbardziej popularną wersją wykonywaną przez Franka Sinatrę nie miał być świąteczną piosenką! James Lord Pierpont, który napisał tę piosenkę, stworzył ją specjalnie na swój występ w kościele z okazji Święta Dziękczynienia. W 1857 roku wydano ją ponownie, ze zmienionym tytułem, i to właśnie druga wersja jest tą, którą słyszymy co roku w świąteczny czas.

10. Jezus nie urodził się w Święta

To uproszczenie, na które zdecydował się kościół. Nie celebrowano bowiem tego święta przez setki lat, gdyż nikt nie wie kiedy tak naprawdę miały miejsce narodziny tej postaci. Kościół postanowił więc zastąpić pogańską tradycję świętowania przesilenia zimowego właśnie świętowaniem Bożego Narodzenia.  

11. Wieniec bożonarodzeniowy ma swoją symbolikę

A mianowicie ma on przypominać koronę cierniową którą nosił Jezus. Czerwone owoce znajdujące się na gałązkach mają za to przypominać krew.

12. Laski cukrowe mają interesującą historię

Ich historia zaczyna się w Niemczech, gdzie chórmistrz rozdał smakołyki dzieciom, by te były spokojne podczas długich uroczystości kościelnych. Jednak swoją międzynarodową sławę zdobyły dopiero w 1847 roku, gdy pewien imigrant z korzeniami niemiecko-szwedzkimi zamieszkujący w Stanach udekorował ów laskami cukrowymi swoją choinkę.

Święta mają więc zawiłą historię, a dekoracje lub zwyczaje który świetnie znamy wcale nie mają jednoznacznych i nudnych korzeni. Dzięki tym faktom z powodzeniem można zaskoczyć rodzinę przy stole w te święta. Wesołych Świąt! Żródła:

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Boże Narodzenie w Norwegii

Wigilia i Boże Narodzenie w Norwegii

Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie

Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie